Верховний комісар ООН розкритикував український закон про заборону церков, пов’язаних з РФ

Дата: 02 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Управління Верховного комісара ООН з прав людини розкритикувало український закон, який стосується розпуску релігійних організацій, пов’язаних з Росією, через нібито недостатнє обґрунтування. Там вважають, що цей закон запроваджує непропорційні обмеження на свободу віросповідання та суперечить міжнародним стандартам.

Про це йдеться в доповіді Управління від 31 грудня.

Фото: Zaxid.Net

Автори документа наголошують, що обмеження свободи релігії не можна обґрунтовувати національною безпекою. У тексті йдеться про те, що ні Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ні Європейська конвенція з прав людини не визнають національну безпеку підставою для таких обмежень, як це передбачає український закон. Ліквідацію релігійної організації у доповіді назвали “серйозним кроком, який вимагає вагомих причин”, а Україна, за словами авторів, не продемонструвала необхідності та пропорційності такого рішення.

Також у доповіді звернули увагу на формулювання закону, які дозволяють розпуск релігійних організацій за дії окремих осіб, причетних до злочинів, що загрожують національній безпеці, або за поширення російської пропаганди. Вказується, що розмитість цих формулювань може створити загрозу для свободи вираження думок і призвести до покарання цілих релігійних громад.

Крім того, зазначається, що закон дозволяє державним органам припиняти користування релігійними організаціями майном ще до судового рішення. Це, на думку експертів ООН, може позбавити громади доступу до історичних церковних будівель.

Міністерство закордонних справ України відповіло на критику, наголосивши, що закон не забороняє жодної з релігійних організацій, а лише виключає можливість їхнього підпорядкування центрам у країні-агресорі або організаціям, які підтримують збройну агресію проти України. У МЗС також зазначили, що Росія використовує релігію як інструмент агресії, а РПЦ активно підтримує злочини проти українців.

Міністерство підкреслило, що закон спрямований на захист громадян від впливу держави-агресора, дотримується демократичних процедур і не обмежує вірян, а лише звільняє їх від впливу російської православної церкви. У тексті нагадали про численні злочини Росії проти релігійних свобод, зокрема переслідування вірян і руйнування храмів.

МЗС висловило сподівання, що ООН у майбутніх доповідях об’єктивно висвітлюватиме ситуацію зі свободою релігії в Україні та продовжить документувати злочини Росії.

Нагадаємо, що у серпні минулого року Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт щодо діяльності в Україні релігійних організацій, заборонивши ті, які пов’язані з Росією. 

Згідно з ідеєю, відповідальний орган проводитиме експертизу релігійних організацій на наявність зв’язків з Росією. Якщо такі знайдуть, то винесуть припис, невиконання якого в строк обернеться судом та ліквідацією. Водночас ідеться про окремі юридичні організації, а не УПЦ МП загалом. Станом на 2021 рік ця церква мала 12,4 тисячі зареєстрованих організацій в Україні. 

Рішення Верховної Ради ще під час першого читання розкритикували в УПЦ МП, назвавши документ порушенням Європейської конвенції з прав людини й Конституції України. Водночас у пояснювальній записці до документа тодішній міністр юстиції Денис Малюська переконував, що проєкт “відповідає Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини”. 

У 2024 році 218 релігійних громад, які раніше належали до УПЦ МП, перейшли під юрисдикцію Православної церкви України (ПЦУ).

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter