Венеційська комісія радить пом’якшити закон про декомунізацію

Дата: 19 Грудня 2015
A+ A- Підписатися

За демонстрацію символіки та використання назви не мають карати ув’язненням, вважають європейські експерти.

Як повідомила “Європейській правді” в ексклюзивному коментарі прес-служба Ради Європи, Європейська комісія “За демократію через право” (більше відома як “Венеційська комісія”) у п’ятницю ухвалила рішення про невідповідність українського закону про декомунізацію стандартам Ради Європи.

Києву надали низку рекомендацій, які дозволять привести закон у відповідність до стандартів Ради Європи, водночас зберігши його основне завдання щодо заборони комуністичної та націонал-соціалістичної пропаганди. Представники української влади готові вносити зміни до закону, говорять у Раді Європи.

18 грудня був ухвалений спільний висновок Венеціанської комісії та Бюро демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ – інституції, яка найбільш відома через спостереження за виборами. У висновку звернули увагу на відмінність підходів до нацизму і комунізму та зазначили, що у такому формулюванні заборона чи криміналізація символіки може призвести до порушення права на свободу висловлювання.

“Експерти зазначають, що закон містить суворі та непропорційні санкції (щодо порушників)… Кримінальна відповідальність повинна бути лише щодо дій, які становлять небезпеку для суспільства”, – пояснили в РЄ.

У висновку говорять про те, що за демонстрацію символіки та використання назви не мають карати ув’язненням. Заборона політичним партіям брати участь у виборах та їхній розпуск мають бути останнім засобом впливу і застосовуватися лише у виключних випадках.

Також експерти звернули увагу на проблему переслідування журналістів та запровадження цензури щодо ЗМІ, якщо встановлять, що вони займалися пропагандою.

Нагадаємо, 16 грудня Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Міністерства юстиції у повному обсязі, заборонивши діяльність Комуністичної партії України.

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International заявила, що заборона партії – це грубе порушення свободи слова та свободи зібрань, та закликала скасувати це рішення.

Правозахисник Володимир Яворський зазначав, що Комуністична партія України має високі шанси відновити свою діяльність через Європейський суд з прав людини. Щоб цього уникнути, українській владі треба було забороняти КПУ через покарання за конкретні дії – наприклад, за участь деяких осіб в репресіях громадян, в організації дій щодо порушення територіальної цілісності держави.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: