В Україні стали менше нападати на журналістів

Дата: 03 Липня 2015
A+ A- Підписатися

Зменшення кількості таких випадків експерти пов’язують з відсутністю яскравих політичних подій.

За даними щомісячного моніторингу Інституту масової інформації “Барометр свободи слова“, фізична агресія щодо журналістів в Україні почала зменшуватися. За перше півріччя 2015 року в Україні експерти ІМІ зафіксували 23 напади на журналістів. Це майже в 11 разів менше, ніж за відповідний період 2015 року (249 нападів), і в півтора менше, ніж за друге півріччя 2014 року (37 нападів).

Найгірші показники дотримання свободи слова – в окупованому Криму (29 порушень) та на непідконтрольних Україні територіях Луганської і Донецької областей (10 порушень).

За даними ІМІ, також зменшилась кількість перешкоджань законній професійній діяльності журналістів: за перші півроку в Україні було зафіксовано 34 таких випадки (за друге півріччя 2014 — 47 випадків). Зафіксовано також зменшення випадків цензури та ненадання доступу до важливої інформації, кількості погроз і залякувань.

Експертка ІМІ Катерина Дячук говорить, що за останні півроку найбільшу кількість порушень зафіксовано у категорії перешкоджання: “З 34 випадків найбільше перешкоджали журналістам представники судової гілки влади (7 випадків), далі охоронці, як у приватних, так і у державних закладах (5). Також “відзначились” депутати міськрад та працівники облдержадміністрацій (4 та 3 випадки відповідно). Найчастіше перешкоджали журналістам у Миколаєві (5 випадків), на Закарпатті (4), та у Києві, Рівному, Одесі і Кіровограді (по 3 випадки відповідно)”.

Напади на журналістів найчастіше відбувалися на Одещині (6 випадків), Чернігівщині (3) та Черкащині, Харківщині, Львівщині та Київщині (по 2 відповідно).

Нападали та били журналістів переважно невідомі, а також депутати сільрад та райрад і люди у камуфляжі, герої сюжету, представники “ЛНР”, “ДНР” та активісти.

Не дивлячись на кількісні показники, які свідчать про певне покращення ситуації зі свободою слова в Україні, ситуація все ж лишається тривожною. Швидше за все, зменшення фізичної агресії і тиску на журналістів пов’язане із відсутністю у цей період яскравих політичних подій, виборів, та більш-менш стабільною ситуацією на сході України“, – заявила виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк.

При цьому, як зазначає вона, відсутні системні покарання нападників, розслідування таких справ, що свідчить про те, що покращення ситуації є швидше ситуативним.

Нагадаємо, Незалежна медіа-профспілка України сьогодні оприлюднила заяву, де зазначає, що вважає неприпустимим ставлення до журналістів міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, яке він продемонстрував під час свого візиту до Миколаєва.

У відповідь на запитання кореспондента каналу “Інтер” про ставлення високопосадовця до випадку, коли його підлеглий у Рівному збив дівчинку, міністр почав обговорювати телеканал і його власника. Медіа-профспілка погоджується і не заперечує право міністра давати оцінки як самим ЗМІ, так і їхнім власникам. Але робити це треба не за рахунок уникнення відповідей на запитання журналістів“, – говориться у заяві НМПУ.

У спілці зазначають, що те саме питання ставили й інші журналісти, і міністр їм також не відповів, і така поведінка суперечить статті 5 Закону України “Про державну службу”, згідно з якою посадовець мусить “шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування“. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: