В Україні найдоступніші архіви на пострадянському просторі – дослідження

Дата: 31 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Інститут розвитку свободи інформації визнав державні архіви України найбільш відкритими на пострадянському просторі.

Такі дані сайту Open-Archives, де представлено показники щодо Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, України та Узбекистану.

У кожній із 10 країн оцінювали два архіви: головний архів країни (національний чи історичний) та архів репресивної державної установи. В Азербайджані та Узбекистані архіви місцевих репресивних держустанов були фізично недоступні для дослідників.

Дослідники вивчали п’ять складових: архівне законодавство, інші нормативно-правові акти щодо архівів, архівні послуги, архівний веб-сайт і читальна зала. Україна отримала найвищий показник – 70,11% в загальному підсумку оцінювання – і опинилася на першому місці за мірою відкритості архівів.

У трійку лідерів також увійшли Грузія (68,37%) і Казахстан (68,36%). Молдова – четверта (58,17%), Росія – п’ята (58,05%), а Білорусь – восьма (39,54%) в цьому рейтингу. Результати дослідження показують, що для збільшення відкритості державних архівів майже у всіх цільових країнах потрібні значні зміни.

Усі архіви, які добре зарекомендували себе в рейтингу, дають юридичне обґрунтування своєї відмови в наданні доступу до запису. Архів репресивних чи колишніх репресивних установ у більшості цільових країн не має свого сайту та читального залу.

Лише два з 18 архівів дозволяють робити фотографії архівних документів за допомогою камери дослідника в читальному залі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: