В Одесі напали на ЛГБТ-активіста та його партнера. Правозахисники вимагають розслідування

Дата: 25 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

В Одесі ввечері 22 жовтня двоє невідомих напали на ЛГБТ-активіста Ігоря Захарченка та його партнера. Ігор Захарченко отримав легкі тілесні ушкодження, а його партнер перебуває у важкому психологічному стані.

Про це сьогодні на прес-конференції за участі правозахисників повідомив Ігор Захарченко, передає кореспондентка Центру інформації про права людини.

За словами Захарченка, напад був скоєний близько 11 вечора у під’їзді будинку, де він мешкає.

“На сходовому майданчику до нас підійшли двоє і з криками “Попалися, підари!” почали бити. Нас не намагалися пограбувати, а просто били. Тобто основна причина нападу – ненависть до нас як до представників ЛГБТ-спільноти. Мій хлопець не може бути присутнім (на конференції – ред.), у нього панічні атаки з цього приводу. Близько 10 років тому йому проломили голову пляшкою на ґрунті гомофобії. І після цього будь-який удар в голову може стати для нього фатальним. Я прийняв удар на себе, давши своєму партнерові можливість втекти”, розказав Захарченко.

Він також зауважив, що 18 жовтня на стінах під’їзда його будинку з’явилися гомофобні написи із погрозами.

Водночас, за словами потерпілого, поліція неналежним чином відреагувала на побиття.

“Патрульна машина на виклик приїхала швидко, але на всі прохання піднятися до нас додому і звідти супроводити до машини ми отримали відмову. Близько 40 хвилин ми заповнювали документи. Коли запитали, чи всі документи видала нам поліція, вони відповіли, що всі. Втім медичний огляд видали, а талон про реєстрацію заяви – ні. Коли ми прийшли до відділення наступного дня, то там близько двох годин шукали заяву. Після звернення адвоката надали реєстраційну виписку”, розказав Ігор.

За його словами, хоча”по гарячих слідах” можна було б знайти нападників, поліція не провела жодних оперативних дій. На момент прес-конференції правоохоронці навіть не оглянули місце злочину. А справу замість того, щоб передати до кримінального розслідування, передали дільничному.

Захарченко зазначив, що зараз він з партнером майже не бувають вдома, проживають у друзів.

Він також повідомив, що це вже третій напад на нього. Дві попередні справи – побиття під час КиївПрайду в 2016 році та побиття в Одесі – досі не розслідувані.

Крім того, за словами ЛГБТ-активіста, щонайменше троє людей зі спільноти зазнавали нападів за останні три місяці в Одесі.

“Можу сказати, що ситуація погіршується в Одесі. Я відкритий гей, але багато моїх друзів такими не є. Я знаю чоловіка, якого під тиском змусили зізнатися на камеру, що він гей, і погрожували поширити це в Інтернет. За 1,5 тисячі доларів він відкупився. У поліцію не звертався, тому що не бачить сенсу. Мій випадок як відкритого гея показує, що поліція, дійсно, нічого не зробить”, – зазначив Захарченко.

Присутні на прес-конференції правозахисники вважають таку ситуацію із розслідуваннями загрозливою. Адже переслідування, побиття та безкарність можуть призвести в подальшому до більш тяжких наслідків.

Так, експерт правозахисного ЛГБТ-Центру “Наш світ” Олександр Зінченков зазначає, що, згідно з моніторингом, саме злочини на ґрунті ненависті займають три чверті порушень щодо ЛГБТ. До того ж злочини стали брутальніше: від нанесення тілесних ушкоджень до вбивств.

“Є два типа жертв (найчастіше це геї й іноді трансгендерні люди). Перший тип – це ті, хто не мають стосунку до активізму і страждають тільки від того, що вони геї. Вони знайомляться зі злочинцями, а потім останні у них вимагають гроші. Друга частина – це активісти”, говорить Зінченков.

За його словами, сьогодні в кримінальному законодавстві не відображені сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність. Хоча, відповідно до Національної стратегії з прав людини, МВС зобов’язане внести в КК відповідні зміни. Але на сьогодні немає жодного випадку, коли справи з мотивів ненависті були б передані до суду.

“Ключовий гравець – держава – самоусувається. Як на рівні прокуратури, так і МВС, яке зобов’язано вирішувати проблеми зі злочинами на ґрунті ненависті”, наголошує Зінченков.

Про недостатній рівень роботи правоохоронних органів із запобігання подібним злочинам заявив також правозахисник, ЛГБТ-активіст та менеджер з адвокації Freedom House в Україні, Зорян Кісь.

“Ми маємо справу з системним залякуванням спільноти та переслідуваннями з боку радикальних та екстремістських сил. В таких ситуаціях, як в Ігоря, гомосексуальні люди не повинні звертатися до преси і виходити в публічний простір, щоб поліція виконувала свою роботу”, – сказав він.

На його думку, є декілька причин, чому поліція не може розслідувати випадки на ґрунті ненависті. Одна з них кадровий голод. Немає достатньої практики та необхідного вміння про те, як збирати мотив, докази, як розслідувати злочини на ґрунті ненависті.

“Можливо, ви бачили мій експеримент, де ми з партнером Тимуром гуляли Києвом, тримаючись за руки. Цей експеримент закінчився нападом на нас близько 10 радикальних підлітків. Ми подали в поліцію відео як доказ. На відео видно обличчя нападників. Пройшло 2,5 роки, але прогресу немає. Наша адвокатка досі не бачила матеріалів справи”, зазначив Кісь.

За його словами, подібні напади це напади “не тільки на спільноту, це напади на суспільство, на цінності, на порядок і Конституцію”.

Українська Гельсінська спілка з прав людини, Правозахисний ЛГБТ-Центр “Наш світ” Freedom House в Україні вимагають негайного і ефективного розслідування побиття Ігоря Захарченка.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: