В МОН на рекомендації “Венеційки” відповіли трьома моделями освіти для нацменшин

Дата: 12 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Міністерство освіти і науки України розробило три моделі вивчення мов у школах, де навчаються представники нацменшин.

Як повідомляє прес-служба МОН, моделі розроблялися відповідно до рекомендацій Венеційської комісії.

В міністерстві також враховували освітні потреби дітей різних національних громад, зважаючи на такі критерії, як вразливість мови, мовне середовище, в якому проживає меншина, та мовна група, до якої належить відповідна мова.

Перша модель передбачає можливість викладати мовою меншин всі предмети з 1 по 11 (12) класи поряд з українською. Вона діятиме для представників вразливих мов, які не живуть у середовищі власної мови та не мають власної держави для її розвитку. До цієї категорії, зокрема, належать кримські татари, які проживають виключно в українськомовному чи російськомовному середовищі

Друга модель створена для представників нацменшин, що спілкуються мовами Євросоюзу, і має два варіанти використання.

Перший – розрахований на громади, чия мова належить до слов’янської мовної групи. Це, зокрема, поляки, словаки та болгари, які проживають у переважно українськомовному середовищі. Представники цих громад зможуть повністю навчатися рідною мовою у дитсадку та початковій школі. Паралельно з цим вони вивчатимуть українську. Від п’ятого класу в навчальній програмі поряд з предметами рідною мовою з’являться предмети українською. Їх кількість буде збільшуватися протягом наступних років навчання.

Інший варіант передбачений для носіїв неслов’янських мовних груп. Це, зокрема, угорські та румунські меншини, які переважно проживають у середовищі рідної мови. В міністерстві зазначають, що представникам цих громад на вивчення української треба більше часу, тому для шкіл із цими мовами навчання перехід на вивчення предметів українською відбуватиметься повільніше. Крім того, кількість предметів, що вивчаються державною, буде меншим.

Третю модель розробили спеціально для російської громади, представники якої проживають переважно в середовищі власної мови. Оскільки російська належить до тієї ж мовної сім’ї, що і українська, діти переходитимуть на навчання предметів українською одразу після 5-го класу. Російську мову вони продовжуватимуть вивчати в школі як предмет.

Запропоновані в Міносвіти моделі навчання будуть прописані в законі “Про загальну середню освіту”.

Нагадаємо, 25 вересня президент Порошенко підписав закон “Про освіту”, яким в Україні запроваджується 12-річна середня освіта. Документ передбачає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова – українська.

У Польщі, Румунії, Угорщині, Греції та Болгарії висловили стурбованість у зв’язку з нормами цього закону, що стосуються мови навчання представників національних меншин України.

Наприкінці вересня Міністерство закордонних справ України направило закон “Про освіту” на експертизу у Венеційську комісію, яка минулого тижня оприлюднила свій висновок.

В комісії, зокрема, рекомендували розпочати новий діалог з представникам нацменшин і усіх зацікавлених сторін щодо мовного питання в освіті, та забезпечити довший перехідний період для поступового здійснення реформи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter