У Криму щонайменше 22 українські інтернет-ЗМІ повністю або частково недоступні
У Криму мінімум 22 українських інтернет-ЗМІ повністю або частково недоступні.
Про це свідчать результати моніторингу, проведеного Кримською правозахисною групою в липні.
Перевірку доступності сайтів здійснювали за допомогою мереж п’яти різних провайдерів у п’яти кримських містах: БелНет (м. Білогірськ), Севстар (м.Севастополь), Тріолан (м.Сімферополь), Боспор (м.Керч), Ялтанет (м. Ялта).
КПГ виявила 27 сайтів, доступ до яких частково або повністю обмежений мінімум в одному з перерахованих вище міст. Нижче наведений список цих сайтів, 22 з них це українські інформаційні ресурси, зокрема сайти великих українських телеканалів.
Liveam.tv http://liveam.tv/
Цензор.нет – http://censor.net.ua/ (заблокований Роскомнадзором)
Крим.Реалії – https://krymr.com
blackseanews.net – http://www.blackseanews.net/
15 хвилин – https://15minut.org/ (заблокований Роскомнадзором)
QHA http – //qha.com.ua/
Європейська правда – http://www.eurointegration.com.ua/
Крим.SOS – http://krymsos.com/
Громадське радіо – https://hromadskeradio.org/
Гордон – http://gordonua.com/
РБК.ua – https://www.rbc.ua/ (заблокований Роскомнадзором)
Події Криму – http://www.sobytiya.info/
glavnoe.ua – https://glavnoe.ua/
uainfo.org – http://uainfo.org/
СТБ – http://www.stb.ua/
Еспресо – http://espreso.tv/
Укрінформ – https://www.ukrinform.ua/
5 канал – http://www.5.ua/
Фокус.ua – https://focus.ua/
Інформаційний спротив – http://sprotyv.info/
Севастопольский меридіан – http://meridian.in.ua/
След.net.ua – http://sled.net.ua/ (Заблоковано Роскомнадзором)
Toneto – https://toneto.net/
linkedin.com – https://www.linkedin.com/ (Заблоковано Роскомнадзором)
Новий канал – http://novy.tv/
ICTV – http://ictv.ua/
Чорноморська ТРК – http://blacksea.tv/
Моніторинг показав, що 11 сайтів з цього списку заблоковані усіма п’ятьма провайдерами.
Це сайти Цензор.нет, 15 хвилин, Європейська правда, Крим SOS, Громадське радіо, Укрінформ, 5 канал, Фокус, Інформаційний спротив, След.нет, Linkedin, РБК.
Зазначимо, що на сайті Роскомнадзору є інформація лише про п’ять сайтів із моніторингового списку КПГ, заблокованих на території РФ за рішеннями судів.
При цьому провайдер “Ялтанет” блокує 26 сайтів із наведеного списку. Користувачам з Ялти, підключеним до цього провайдера, із 27 перевірених КПГ сайтів, доступний тільки сайт “Події Криму”. А сайт Крим.Реалії заблокований частково (частина матеріалів сайту недоступна).
Сімферопольський провайдер “Тріолан” і Білогірський “БелНет” блокують 24 сайти з цього списку. На відміну від ялтинських користувачів через ці провайдери доступні сайти Liveam.tv, Toneto, glavnoe.ua і Крим.Реалії. А ось сайт “Події Криму” заблокований і сімферопольським, і білогірським провайдерами.
При цьому провайдер “Боспор” у Керчі і “Севстар” у Севастополі дають доступ до більшої кількості сайтів. Користувачі, підключені до Інтернету цими провайдерами, не можуть потрапити тільки на 11 сайтів зі списку.
Зокрема, “Боспор” і “Севстар” дають можливість потрапити на сайти Liveam.tv, Крим.Реалії, blackseanews.net, QHA, Гордон, styler.rbc.ua, glavnoe.ua, uainfo.org, СТБ, Еспрессо.ТВ , Інформаційний спротив, Севастопольский меридіан, Toneto, Новий канал, ICTV, ЧТРК, Події Криму.
Кілька сайтів блоковано з посиланням на вимоги Роскомнадзору. Але в основному з сайтами просто не встановлюється з’єднання, або на екрані з’являється напис “Помилка 403”.
Глава Націоналного союзу журналістів України Сергій Томіленко наголошує, що блокування українських видань у Криму незаконне.
“Блокування українських видань в Криму незаконне і позбавляє кримчан права на доступ до інформації”, – написав він на своїй сторінці в Фейсбук.
Коментуючи результати моніторингу, секретар НСЖУ Олена Юрченко зазначила, що цей документ є незаперечним доказом цензури на території півострова.
На її думку, блокування в Криму українських видань порушує право українських журналістів на поширення інформації, і свідчить про те, що проросійська влада Криму зацікавлена в поширенні на півострові пропагандистських матеріалів, а не фактів.