У Китаї прийнято закон про кібербезпеку, що обмежує он-лайн свободи

Дата: 07 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Парламент КНР прийняв у третьому читанні закон, що передбачає зберігання персональних даних китайців на території країни.

Про це повідомляє сайт громадської організації РосКомСвобода.

Документ передбачає посилення захисту даних користувачів від хакерів і продавців даних, але при цьому підвищує повноваження уряду щодо доступу, отримання і поширення інформації. Згідно з проектом закону, інтернет-провайдери послуг повинні зберігати дані, зібрані в Китаї, на території країни, а дані, що зберігаються за кордоном для ділових цілей, повинні бути схвалені урядом. Мережеве обладнання також має бути схвалене за стандартами тестування, випущеними владою Китаю. Новий закон також надає можливість держорганам заморожувати рахунки іноземних громадян і організацій, яких підозрюють у саботажі державної інформаційної інфраструктури Китаю.

Іноземний бізнес, як пишуть західні ЗМІ, бачить у цьому не що інше, як посилення цензури, а також адміністративне видавлювання некитайських компаній з ринку КНР. Світові технокомпанії, зокрема гіганти Силіконової долини, висловлюють стурбованість тим, що закон також спрямований на захист внутрішнього IT-сектора Китаю. На їхню думку, нові правила відбивають бажання китайських покупців купувати іноземну продукцію.

Джеймс Ціммерман, голова Американської торгової палати в Китаї, назвав положення закону “розпливчастими, неоднозначними, які передбачають занадто широке тлумачення з боку регулюючих органів”.

Неурядова організація “Human Rights Watch” (HRW), яка здійснює моніторинг, розслідування і документування порушень прав людини у світі, вважає деякі елементи закону, що стосуються впровадження кримінальної відповідальності за використання інтернету з неналежною, на думку уряду, метою, спрямованими на ще більше обмеження онлайн-свобод.

В електронному листі агентству Reuters директор китайського відділення HRW Софі Річардсон зазначила небажання китайської влади враховувати думку міжнародної спільноти – від корпорацій до правозахисників, які вже більше року застерігали від прийняття таких жорстких законодавчих норм щодо інтернету. На думку пані Річардсон, китайська влада не зробила ніяких суттєвих змін у просуванні закону “про кібербезпеку”, уперто рухаючи вперед репресивне законодавство.

Голова координаційного бюро з питань інтернету КНР Чжао Цзелян, який раніше консультував російських адептів щодо введення цензури “китайського типу” в Росії, у свою чергу повідомив журналістам, що кожна стаття в законі відповідає правилам міжнародної торгівлі, а також запевнив – Китай не буде закривати двері перед іноземними компаніями.

“Чомусь багато хто вважає таке поняття, як “безпечний і незалежний контроль”, ознакою протекціонізму в торгівлі. Це все з області непорозумінь, свого роду забобонів”, – сказав він.

Ухвалення закону відбувається на тлі ініційованого головою КНР Сі Цзіньпіном широкого придушення опозиційних настроїв у громадянському суспільстві, зокрема тиску на правозахисників і ЗМІ, які повідомляють про гоніння на свободу слова та інакомислення. У минулому році Пекін прийняв радикальний закон про національну безпеку, спрямований на переведення усіх ключових мережевих інфраструктур та інформаційних систем під управління держави. І “закручування гайок” щодо інтернету, на думку західних експертів, а також китайських правозахисників і представників ЗМІ, буде тільки посилюватися. Правда, досягнення сучасних технологій не дають на 100% замкнути інтернет Піднебесної в самому собі, оскільки вже відомо про використання більш ніж десятьма мільйонами китайців (із семисот мільйонів, які використовують інтернет по всій країні) забороненого на території КНР Twitter в обхід “Великого китайського фаєрволу”. Для цього мешканці КНР використовують, як правило, анонімайзери, Tor і VPN.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter