В ЄС домагаються від країн-членів припинити нелегальний потік товарів до Росії

Дата: 08 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

ЄС вимагає від урядів країн-членів терміново припинити нелегальний потік товарів до Росії, закликаючи Брюссель взяти під контроль закриття лазівок у санкціях.

Про це інформує “Європейська правда” з посиланням на видання Politico

У листі, надісланому до столиць у середу, з яким ознайомилося видання, Європейська комісія попередила країни про необхідність “негайних, узгоджених і рішучих дій з боку всіх нас”.

Оскільки терпіння щодо порушників вичерпується, віцепрезидент Єврокомісії з питань фінансів Майред Макгіннес і віцепрезидент Єврокомісії з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, які підписали лист, заявили, що незабаром вони поділяться “детальною інформацією” про те, де компанії ухиляються від виконання санкцій. Вони заявили, що до середини квітня проведуть зустрічі зі столицями, щоб оцінити вжиті заходи.

Хоча самі санкції узгоджуються на рівні ЄС, уряди відповідають за їх виконання під контролем Єврокомісії.

Санкційні товари з ЄС потрапляють до Росії спочатку через країни, що не є членами ЄС, а потім реекспортуються до Росії через дочірні підприємства європейських компаній, які працюють за межами спільноти для виробництва цих товарів, мовиться в листі. Зазвичай це предмети і технології, які не є зброєю, але можуть бути використані у військових цілях і потрапити на поле бою.

Комісія вивчає можливість створення органу ЄС з контролю за дотриманням санкцій, фактично перебравши цю функцію від урядів.

За словами посадовця, близького до переговорів, який говорив на умовах анонімності, ця ідея набирає популярності і може бути на порядку денному президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, якщо вона буде призначена на другий термін.

У листі йдеться про те, що експорт заборонених товарів з ЄС до країн, які не є членами ЄС, зріс з 3 млрд євро до початку вторгнення в Україну до 5,6 млрд євро до середини 2023 року. Це “надзвичайно тривожне” зростання компенсує втрату легальної торгівлі цими товарами з Росією до війни, йдеться в листі.

Лист наказує урядам “притягнути до відповідальності операторів ЄС, які активно підривають санкції ЄС, де б вони не діяли”, і утримати компанії від використання лазівок у санкціях.

Макгіннес також радить країнам-членам зв’язатися з компаніями, які беруть участь у виробництві санкційних товарів, щоб підштовхнути їх до більш ретельної перевірки своїх ланцюгів постачання на відповідність санкційним правилам ЄС.

Національні органи влади повинні ділитися інформацією про компанії та фізичних осіб з країн, що не входять до ЄС, які можуть бути причетні до використання лазівок у санкціях, а також “проявляти особливу пильність” щодо винятків із санкцій, які можуть погіршити проблему, йдеться в листі.

Напередодні російське видання The Insider та італійське IrpiMedia у своєму розслідуванні заявили, що італійський виробник зброї Beretta, попри санкції, досі експортує в РФ стрілецьку зброю через власну “дочку” і компанії російського збройового барона Михайла Хубутії. 

Видання стверджують, що одним з основних постачальників гвинтівок до РФ є так званий російський збройний барон Михайло Хубутія. Він спільно з італійською компанією Beretta Industrie S.P.A. контролює ТОВ “Русский Орел”, яка є офіційним дистриб’ютором Beretta в РФ.

Попри те, що ЄС ще у 2014 році вів заборону на постачання нарізної вогнепальної зброї до РФ, експорт снайперських гвинтівок, пістолетів та патронів через країни Митного союзу продовжився й надалі. 

Згідно з даними Росакредитації, всі два воєнні роки в Росію продовжували надходити товари інших збройових марок, якими володіє холдинг Beretta: карабіни Benelli, Beretta, Beretta Benelli Iberica, Sako, Stoeger і Tikka, патрони Norma, RWS і Sako. 

Нагадаємо, у січні 2024 року керівник аналітичного центру StateWatch Гліб Канєвський констатував, що РНБО відіграє слабку роль у становленні санкційної політики в Україні попри “публічні погрози в бік росіян, їхніх олігархів та істеблішменту”, які регулярно звучать з вуст секретаря РНБО Олексія Данілова.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter