В Узбекистані ухвалили закон, який дозволяє ув’язнювати людей за образу чи наклеп на президента в мережі

Дата: 30 Квітня 2021
A+ A- Підписатися

Від влади Узбекистану вимагають скасувати останні законодавчі поправки, що поглиблюють обмеження свободи вираження поглядів в інтернеті. Нещодавно законотворці запровадили покарання у вигляді позбавлення волі для тих, хто, наприклад, ображає президента країни Шавката Мірзіяєва в мережі. 

Про це повідомили в Комітеті захисту журналістів. 

Шавкат Мірзіяєв. Фото: з відкритих джерел

Наприкінці березня парламент країни вніс зміни до кримінального кодексу, адміністративного кодексу та закону про інформацію 2003 року. Ці поправки запроваджують тюремні вироки за злочини, включно з образою чи наклепом на президента в інтернеті та закликами до “масових заворушень” у мережі. Правопорушенням відтепер вважають і публікацію в мережі заяв, які нібито закликають людей порушувати закон та загрожують громадському порядку або демонструють “неповагу” до держави.

“У міру наближення жовтневих президентських виборів в Узбекистані влада, здається, має намір посилити свій контроль над вільним висловленням думок завдяки цій новій низці законодавчих поправок. Якщо влада Узбекистану хоче, щоб світ повірив, що вона справді намагається провести ліберальні реформи, вона повинна скасувати ці закони, які обмежують свободу преси й загрожують штрафами та ув’язненням для критиків”, – заявила Гульноза Саїд, координаторка програм комітету в Європейському Союзі та Центральній Азії. 

За публічні образи чи наклеп на президента країни громадяни можуть отримати до п’яти років ув’язнення, до трьох років виправних робіт або від двох до п’яти років обмеження свободи, під час якого буде заборонено подорожувати або працювати за певними професіями. У попередній версії кримінального кодексу ця стаття стосувалася лише випадків наклепу на президента, опублікованого в медіа.

Фото: з відкритих джерел

За “публічні заклики” до невиконання або порушення законодавчих актів, що створюють загрозу громадському порядку” в інтернеті або через засоби масової інформації, згідно з новими законами, передбачено штраф до 1875 доларів США. За “публічні заклики до масових заворушень та насильства проти громадян” у мережі або через засоби масової інформації можна отримати покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Внесли зміни й до статті 12.1 закону 2003 року “Про інформатизацію”. Статтю, яка стосувалася загального поширення інформації в інтернеті, доповнили, щоб заборонити використання інтернету для закликів брати участь у несанкціонованих “зборах, мітингах, вуличних ходах і демонстраціях” або для поширення інформації, що демонструє неповагу до суспільства, держави та державних символів. 

Змінена стаття також містить положення, які зобов’язують власників вебсайтів та користувачів соціальних мереж відстежувати сторонні коментарі, розміщені на їхніх загальнодоступних платформах та в облікових записах, і видаляти будь-які коментарі, що порушують положення статті.

Переглянутий закон посилається на попередній указ уряду країни, який стверджує, що власники вебсайтів та облікових записів мають 24 години з моменту отримання письмового попередження про видалення вмісту, що порушує норми закону. Невиконання може призвести до блокування та потенційних юридичних дій з боку постраждалих сторін, наприклад якщо коментарі ганьблять іншу особу, згідно з поправками. 

Нагадаємо, що нещодавно влада Узбекистану запровадила в середніх школах і вишах посаду “пропагандистів духовності”, на неї наймають членів спілок письменників і журналістів. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter