В Україні жінки недостатньо представлені у вищих сферах управління – Катерина Левченко

Дата: 14 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

В Україні жінки недостатньо представлені у вищих сферах управління. Зокрема, серед держслужбовців категорії “А – лише приблизно 30% жінок.

Про це розповіла урядова уповноважена з гендерної політики Катерина Левченко 14 лютого під час презентації монографії “Людина, суспільство, держава: гендерний вимір”.

Фото: урядова уповноважена з гендерної політики Катерина Левченко (скриншот трансляції)

Катерина Левченко окреслила три основні сфери, у яких жінки в Україні недостатньо представлені – зокрема на вищих щаблях влади.

“Перш за все мова йде про політичну сферу – про вищі сфери управління. Та “піраміда”, яку “малює” Національне агентство державної служби, показує, що чим нижчий рівень посад, тим більше там жінок. Наприклад, серед державних службовців категорії “А” – жінок приблизно 30%. Хоча державних службовців-жінок на нижчих категоріях – до 80%”, – зауважила уповноважена з гендерної політики.

Вона додала, що для посад вищого рівня у жінок достатньо кваліфікації. Проте на сьогодні існують чимало ірраціональних чинників, які впливають на представленість жінок у політиці, це те, що називають “скляними стелями”.

За даними Національного агентства України з питань державної служби (НАДС), у 4 кварталі 2024 року із 220 державних службовців категорії “А” було лише 60 жінок (27,27%). Вже серед державних службовців категорії “Б” кількість жінок переважала – 66,48%, а в категорії “В” складала 78,71%.

Інфографіка: дашборд НАДС

Також Катерина Левченко звернула увагу на недостатню представленість жінок у певних сферах економіки через те, що раніше традиційно вважалося, що серед професій для дівчат підходять більше історія, мови, література, мистецтво, сфера освіти. Проте на ринку праці ці сфери є менш оплачуваними й в результаті виникають питання із розривом в оплаті праці. Тому в Україні активно говорять про STEM-освіту для дівчат: це техніка, економіка, математика, природознавчі науки.

Також наразі актуальне опанування спеціальностей, де жінки недостатньо представлені. На тлі активної мобілізації чоловіків до оборони країни робочі місця залишаються вакантними. Це такі сфери, де раніше було мало або зовсім не було жінок: водії вантажівок, автобусів, поїздів метро, автокарів, кранів, екскаваторів. Зараз все більше професійно-технічних училищ відкривають ці спеціальності для дівчат.

Нагадаємо, ZMINA писала, що за даними Офісу віцепремєрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, в Україні поступово зростає представництво жінок в процесах ухвалення рішень та управління на різних рівнях. Зокрема, серед 21 міністра в українському уряді – 5 жінок (24% загальної кількості). Також 22% голів дипломатичних місій очолюють жінки. В уряді зауважили, що на місцевому рівні близько 35% керівного складу – жінки, при тому 41,3% – у малих громадах.

В Україні значну кількість керівних посад у всіх галузях права обіймають жінки. Загалом жінки становлять 56% усіх юристів в Україні, причому 53% з них обіймають керівні посади. Такі результати дослідження, проведеного Міжнародною асоціацією юристів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter