Запрацювала коаліція з документування воєнних злочинів РФ “Україна. П’ята ранку”

Дата: 15 Березня 2022
A+ A- Підписатися

Запрацювала коаліція з документування воєнних злочинів “Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition”, до складу якої ввійшли 16 українських правозахисних організацій, зокрема й Центр прав людини ZMINA.

Вона потрібна, щоб захистити жертв російської збройної агресії в Україні й притягнути до відповідальності вище керівництво РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності, повідомляє ZMINA.

Фото для колажу: ukr.net

Учасники коаліції наголосили на тому, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, від 24 лютого 2022 року, щоденно фіксуються воєнні злочини, злочини проти людяності, грубі порушення прав людини. Це вбивства та поранення мирних жителів, знищення цивільних споруд, культурних об’єктів, мародерство, прикриття військових цивільними, призов громадян із Криму і на Донбасі в армію окупанта, перешкоджання мирним зібранням, викрадення проукраїнських активістів.

“Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition” вже почала збирати та систематизувати таку інформацію. Надавати правовий захист жертвам. Учасники коаліції мають відповідний фах та досвід, адже вони вже документували найтяжчі злочини з початку російської агресії в Криму, Донецькій та Луганській області від 2014 року. Готували сотні звернень до міжнародних судів”, – йдеться в заяві коаліції.

Основна робота коаліції складатиметься з декількох напрямів:

  • документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних під час російської збройної агресії проти України;
  • інформування громадськості в Україні й за кордоном про найтяжчі злочини під час російської агресії в Україні;
  • навчання журналістів та волонтерів щодо роботи зі свідками воєнних злочинів та з документування;
  • захист жертв російсько-української війни за допомогою використання національних та міжнародних механізмів правосуддя;
  • забезпечення ефективної скоординованої співпраці національних та міжнародних неурядових організацій щодо процесів правосуддя;
  • сприяння забезпеченню невідворотності покарання за найтяжчі злочини та створенню спеціальних механізмів притягнення до відповідальності владної верхівки РФ за скоєння злочину агресії проти України.

Правозахисники вже почали навчати волонтерів та журналістів документування свідчень очевидців. Вони закликали свідків злочинів повідомляти про це на пошту warcrimesos.ua@gmail.com.

Учасниками коаліції стали:

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Ukrainian Legal Advisory Group

Регіональний центр прав людини

Медійна ініціатива за права людини

Інститут миру та порозуміння

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Крим-SOS

Кримська правозахисна група

Восток SOS

Центр “Соціальна дія”

Адвокатська дорадча група

Харківський інститут соціальних досліджень

Фундація DEJURE

Truth Hounds

Освітній Дім прав людини Чернігів

Нагадаємо, що покази полонених російських окупантів свідчать про те, що Росія готувала жорстоке та цинічне вторгнення в Україну з порушенням правил війни, зокрема з бомбардуванням мирних міст і руйнуванням цивільної інфраструктури. 

Українські громадські та урядові організації зафіксували вже всі типи воєнних злочинів з боку Росії. Їхні приклади ZMINA збирає тут, а також за тегами міжнародні злочини та #PutinWarCrimes.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: