В Україні наразі живуть 236 тисяч людей, які не мають громадянства або ризикують його втратити – дослідження

Дата: 17 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Зараз в Україні проживає 236 тисяч людей, які не мають громадянства або перебувають під загрозою його втрати. З цієї кількості чоловіки становлять 76%, а жінки – 24%.

Про це розповіла керівниця напряму допомоги біженцям, шукачам захисту та особам без громадянства БФ “Право на захист” Софія Кордонець, презентуючи дослідження “Становище осіб без громадянства та вплив повномасштабної війни в Україні”.

Фото: БФ “Право на захист”

Більшість людей без громадянства, окрім тих, хто має дозвіл на тимчасове чи постійне проживання, обʼєднує відсутність дійсного документа, що підтверджує їхню особу. Ті документи, які є в них, або втратили свою чинність, або лише засвідчують легальність їхнього перебування в Україні, не підтверджуючи їхньої особи (наприклад, паспорт СРСР, довідка про звернення щодо визнання особою без громадянства), або тільки вказують на зв’язок з певною державою (свідоцтво про народження), або видані на тимчасово окупованих територіях чи в невизнаних республіках.

Процес отримання паспорта або офіційне визнання цієї людини особою без громадянства є складним і довготривалим. Часто ці люди, не маючи документів, не можуть самостійно розвʼязати цю проблему і можуть залишатися в нелегальному становищі протягом багатьох років. Згідно з даними дослідження, 16% опитаних проживають без паспорта вже понад десять років, а стільки ж – від шести до десяти років.

Кордонець зазначила, що в умовах війни проблема безгромадянства в Україні стає ще актуальнішою та масштабнішою. За її словами, кількість людей, які стикаються з труднощами в підтвердженні свого громадянства, зростає. Відсутність документів обмежує доступ до основних прав і послуг, що не лише погіршує їхнє життя, а й сприяє виникненню нових випадків безгромадянства, особливо серед вразливих груп населення. Війна ще більше ускладнює ситуацію, адже багато людей втрачають документи або мають труднощі з підтвердженням своєї особи.

“Ми розуміємо, що, аби побороти ці проблеми, у першу чергу потрібно, аби особи без громадянства були почутими. Вони мають стати видимими. Тому важливо підвищувати обізнаність суспільства, представників державної влади про цю проблему та спростити процедури документування таких людей”, – підсумувала вона під час Форуму про безгромадянство в Україні.

Нагадаємо, що на початку цього року благодійний фонд “Право на захист” розробив та провів на Київщині навчання для людей, які не мають громадянства. Його мета полягає в тому, щоб підтримати таких осіб, допомогти їм більше дізнатися про свої права й навчитися їх реалізовувати.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter