В Україні налічується вже понад 400 патронатних родин: у чому їхня особливість
В Україні налічується 424 патронатні родини, 164 з них були створені з початку 2024 року. У таких сім’ях виховуються 800 дітей.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики.
Патронатні родини приймають на тимчасове виховання дітей, чиї батьки в той час не мають можливості про них піклуватися – наприклад, потрапили до лікарні чи перебувають у складних життєвих обставинах.
“Патронат – це один зі способів зберегти дитині можливість бути в сімейному теплі замість інституційного закладу. Тобто можливість не травмувати ще більше дитину, яка опинилась в кризовій ситуації”, – зазначила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Із березня 2024 року розпочався проєкт “Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату”, який має на меті збільшити кількість патронатних родин. Заявки на участь подали понад 600 громад. З них конкурсний відбір пройшли 184. З липня 2024 року щомісячна грошова винагорода патронатного вихователя становить три мінімальні зарплати, також можливо мати оплачуваного помічника.
Головне завдання проєкту — щоб патронатні родини з’явились у більшості громад України. Разом з тими, що вже працюють, вони будуть “швидкою допомогою” для сімей у кризових ситуаціях та для соціальних служб, зазначав раніше заступник міністра соціальної політики України Назар Танасишин.
Розвиток патронату має значення і в контексті дотримання міжнародних стандартів альтернативного догляду та вступу України до ЄС, зауважувала керівниця секції захисту дітей представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Джин Чой.
“Відповідно до цих стандартів, держава повинна першочергово організувати систему догляду так, щоб пріоритетними були догляд на базі сім’ї та сімейні форми влаштування. Збільшення кількості сімей патронатних вихователів дозволить громадам не користуватися послугами інституційних закладів, що особливо важливо для дітей раннього віку”, – зазначила вона.
Проєкт “Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату” реалізується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, партнерством “Кожній дитині”, Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської агенції розвитку.
Раніше в уряді ухвалили рішення, щоб евакуйовані за кордон з інтернатів неповнолітні поверталися лише в сімейні форми виховання в Україні. За кордоном залишається близько двох тисяч сиріт і неповнолітніх, позбавлених батьківського піклування.