В Україні можуть затримати зарплати та пенсії, якщо Захід не надасть фінансової допомоги на початку року
В Україні може статися затримування виплат зарплат та пенсій для майже 12 мільйонів осіб, якщо Захід не надасть фінансової допомоги на початку 2024 року.
Про це заявила перша віцепремʼєр-міністерка економіки Юлія Свириденко, пише Financial Times.
За словами Свириденко, Україні, можливо, доведеться затримати виплату заробітної плати для 500 тисяч державних службовців і 1,4 мільйона вчителів, а також виплати 10 мільйонів пенсіонерів. Вона зазначила, що дефіцит зовнішньої підтримки відкине українську економіку до режиму “виживання”, після того як вона почала відновлення у 2023 році.
Так, наступного року Україні знадобиться 37 мільярдів доларів зовнішньої підтримки.
Свириденко сподівається, що Європейський Союз схвалить допомогу Україні в лютому та надасть кошти до кінця березня. Вона закликала новий уряд Польщі припинити блокування українських прикордонних переходів. Через польські протести українські експортери втратили 160 мільйонів доларів, а імпортери – 700 мільйонів доларів.
Віцепрем’єрка розповіла, що за перші 11 місяців 2023 року Київ зібрав податків на 4,4 мільярда доларів більше, ніж за аналогічний період минулого року. Проте Свириденко наголосила, що цього не вистачить.
Нагадаємо, що з 1 грудня низці категорій внутрішньо переміщених осіб автоматично продовжили виплати допомоги на проживання ще на пів року. Йдеться про щомісячну державну допомогу на проживання в розмірі 3 тисяч гривень особам з інвалідністю та дітям, а також 2 тисяч гривень для всіх інших внутрішніх переселенців.
Тож відповідну допомогу сім’ї ВПО продовжать автоматично ще на пів року, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує чотирьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Також виплату продовжать, якщо в складі сім’ї є:
- особи працездатного віку, які доглядають за дітьми віком до шести років (включно) або тяжко хворими дітьми;
- особи з інвалідністю I чи II групи;
- громадяни, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- громадяни, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або неповнолітніми дітьми з інвалідністю, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
- фізичні особи, які надають соціальні послуги й отримують компенсацію.
Крім того, виплату і надалі отримуватимуть сім’ї, у складі яких є працездатна особа, що протягом перших шести місяців отримання виплат ВПО посприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалась, розпочала діяльність як ФОП або отримала грант на бізнес / ваучер на навчання) й середньомісячний дохід якої не перевищує трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.