У “суді” окупованого Севастополя в справі вірянина “Свідків Єгови” допитали релігієзнавця, силовика ФСБ та секретного свідка

Дата: 01 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

У незаконному “Нахімовському районному суді” тимчасово окупованого Севастополя в кримінальній справі щодо вірянина “Свідків Єгови” Максима Зінченка допитали трьох свідків, зокрема оперативного співробітника так званого “Управління ФСБ Республіки Крим” та фахівця-релігієзнавця. 

Про це інформує громадська організація “Кримський процес”

Максим Зінченко

31-річному вірянину інкримінують статтю про участь в екстремістській організації (ч. 2 ст. 282.2 КК РФ). За версією окупаційного слідства, Зінченко з 2019 року займався організацією зборів, яке воно назвало незаконними.

Окупанти також інкримінують чоловікові виступи з вивченням релігійних матеріалів, проповідування під час зборів та “пропагування екстремістських ідей”. В обвинувальному висновку зазначається, що він брав участь у зборах і виступав з релігійними висловлюваннями та “доручав парафіянам громади читати окремі вірші з Біблії”.

Під час засідання в “суді” допитали релігієзнавця, який складав висновок у межах цієї кримінальної справи.

Крім того, у “суді” допитали засекреченого свідка. Правозахисна організація вказує, що практика залучення з боку росіян засекречених свідків є поширеною в кримінальних справах, пов’язаних з релігійними переслідуваннями в окупованому Криму.

Наступне засідання суддя Валерій Кузнецов призначив на 24 листопада.

Нагадаємо, що кримінальну справу стосовно Максима Зінченка було порушено в травні цього року. Він бере участь у діяльності забороненої організації, до переліку яких входять релігійні об’єднання “Свідків Єгови”. 

Нагадаємо, вранці 22 травня 2023 року російські силовики обшукали помешкання подружжя у Феодосії, після чого 31-річного “свідка Єгови” Максима Зінченка затримали й доставили до Севастополя.

“Оперативна група налічувала понад десять осіб, п’ять з яких були озброєні. Силовики наказали господарям і подружній парі, що гостювала в них, лягти на підлогу. Слідчий пропонував дружині Зінченка співпрацю зі слідством, залякуючи її великим тюремним терміном для чоловіка і забороною на побачення. У вірян вилучили електронні пристрої. Затриманню Максима Зінченка передувало тривале стеження”, – повідомляли в організації “Свідки Єгови”.

За даними “Свідків Єгови”, в тимчасово окупованому Криму росіяни порушили 13 кримінальних справ стосовно “свідків”. 12 вірян засудили до реальних термінів позбавлення волі в колоніях.

Із 2014 року в українському Криму та Севастополі окупаційна російська влада провела загалом 98 обшуків у “свідків Єгови”.

Як відомо, 20 квітня 2017 року Верховний суд РФ визнав “Свідків Єгови” екстремістською організацією та заборонив її діяльність на території РФ. 16 серпня 2017 року міністерство юстиції РФ долучило кримські осередки “Свідків Єгови” до списку екстремістських організацій. 2018 року окупаційна влада на півострові розпочала переслідування вірян “Свідків Єгови”, порушуючи кримінальні справи. 

У своїй щорічній доповіді “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь, Україна” Рада Європи констатувала погіршення на півострові становища зі свободою совісті. З посиланням на українську владу укладачі доповіді повідомляють, що кількість релігійних організацій у Криму зменшилась удвічі після протиправної військової операції РФ із захоплення українського Криму, а “Свідки Єгови” зазнали тотальної заборони.

Лише за 2021 рік, за даними правозахисних організацій, росіяни затримали шість людей за обвинуваченнями в “організації екстремістської організації”, інші затримані перебували під домашнім арештом.  

Читайте також: “Нетрадиційні”: як у Криму судять Свідків Єгови

Європейський суд з прав людини визнав цю заборону та переслідування вірян “Свідків Єгови” незаконними. 

Кримська правозахисна група розцінює ці судові процеси одночасно як порушення прав людини й міжнародного гуманітарного права.

Правозахисники наголошують, що переслідування “свідків Єгови” – порушення ст. 9 Європейської конвенції з прав людини (“Свобода думки, совісті та релігії”). Крім цього, переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, – це порушення ст. 7 ЄКПЛ (покарання лише на підставі закону), оскільки за міжнародним гуманітарним правом РФ не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на окупованій території.

У правозахисній організації нагадують, що використання російського кримінального кодексу в Криму – це порушення IV Женевської конвенції і вже воєнний злочин, що підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter