В Києві розпочалась конференція Сrimea Global, яка має посилити діалог з країнами Африки, Азії та Латинської Америки
У Києві стартувала друга міжнародна конференція Crimea Global, яка зібрала експертів з країн Африки, Азії та Латинської Америки для обговорення сучасних викликів та перспектив співпраці з Україною.
Про це повідомляє кореспондент видання ZMINA.
Конференцію організували правозахисники разом із державними структурами, а саме – Медійна ініціатива за права людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Міжнародне партнерство за права людини, Центр прав людини ZMINA, Коаліція “Україна. П’ята ранку”, за підтримки Офісу Кримської платформи.
За словами постійної представниці президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої, минулорічна міжнародна конференція засвідчила, що Крим – це не лише точка на карті, а унікальне місце, з якого можна будувати діалог із країнами Африки, Азії, Центральної та Південної Америки.
“Сьогодні кожен українець відчуває війну. Вона торкнулася кожного дому. Люди, що організовують цей саміт – переселенці, військові, люди, які боряться… Їхній досвід нагадує нам про те, що війна – це не абстракція, а реальність, що впливає на долі мільйонів”, – сказала Таміла Ташева.
Вона нагадала учасникам конференції, що війна триває вже понад десять років і що російська агресія почалася із Кримського півострова, де росіяни відпрацювали модель злочинів проти цивільного населення, яку вони зараз застосовують на українській території, яку вони тимчасово контролюють. Утім, і після десяти років окупації спротив у Криму триває. Представництво Президента в Криму зафіксувало понад тисячу виявів солідарності з Україною на півострові.
“Крим – це не лише питання суверенітету, а питання подолання колоніального спадку. Історично Крим завжди мав зв’язки із материковою Україною і ці зв’язки ніколи не були відносинами колонії та метрополії. Натомість російська присутність у Криму із 18 століття – це класична колонізація”, – додала Ташева.
Вона наголосила, що Україна продовжуватиме боротьбу за повернення Криму, повернення українського суверенітету над українським півостровом, домом для корінних народів України, зокрема кримськотатарського народу.
“Ми це знаємо, віримо і наближаємо той день, коли вся країна буде вільною”, – підсумувала Ташева.
Під час відкриття конференції Наріман Джелял, який нещодавно був звільнений з незаконного ув’язнення в Росії, розповів про те, через що доводиться проходити патріотам України на окупованій території.
“Я провів майже три роки в російській в’язниці, тому що я публічно виступив проти окупації Криму. Мене затримали 2021 року і засудили до 17 років ув’язнення. Пережити всю цю брехню під час слідства та суду було найважче для мене. Політичні судові процеси не мають нічого спільного з правосуддям. Судді, порушуючи закон, є стороною обвинувачення”, – сказав Наріман Джелял.
Окремо заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу виділив проблему відсутності медичної допомоги для політв’язнів українців у російських тюрмах:
“Коли я захворів, всі ліки, які мені передала дружина, вилучили й не надавали їх мені. Навіть мало того, мені не давали можливості сісти на ліжко. Я тоді ліг на підлогу і намагався так відпочити”.
Максим Субх, спеціальний представник з питань Близького Сходу та Африки МЗС України зазначив, що дуже важливо донести правду про ситуацію в Україні та злочини Росії саме в регіони, яким раніше Київ не приділяв уваги:
“Ми визнали цей недолік. Україна відкрила цілу низку посольств – зокрема в країнах Африки, ми започатковуємо роботу з поширення інформації про Україну в цьому регіоні”.
Започаткована минулого року конференція продовжує свою роботу, попри безпекові складності. Окрім військових питань, теми конференції охоплюють історичну пам’ять, колоніальну спадщину, права корінних народів та питання глобальної безпеки.
Під час першої дискусійної панелі учасники погодились, що головне завдання політиків сьогодення – це реформа ООН, зокрема Ради безпеки ООН, де Росія володіє правом вето.