В Грузії поліція здійснила вже понад 70 атак на журналістів через висвітлення акцій протесту – медійники

Дата: 07 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

В Грузії, де проходять масові акції протесту через незгоду з результатами виборів та зміну евроінтеграційного курсу, медійники зафіксували вже понад 70 випадків нападів на журналістів з боку поліції. Також стало відомо, що влада готує арешт журналістки, співзасновниці популярного англомовного видання “OC Media” Маріам Нікурадзе.

Про це кореспонденту ZMINA, який перебуває в Тбілісі, розповіла виконавча директорка грузинської Хартії журналістської етики Лія Чахунашвілі.

Маріам Нікурадзе під час протестів проти грузинського закону про іноземних агентів у 2023 році. Фото: Георгій Накашидзе.

За її словами, чимало журналістів зазнали тяжких травм через напади поліції. Медійниця переконана, що поліція отримала наказ розправлятися з журналістами, оскільки саме вони фіксують їхні злочини. Наприклад, сьогодні вночі був затриманий журналіст  Бека Коршія із  TV Mtavari.

Крім того, сьогодні, після чергового розгону протестувальників біля парламенту,

“OC Media” отримало від свого джерела інформацію про непублічний наказ грузинської влади арештувати відому журналістку співзасновницю “OC Media” Маріам Нікурадзе. з Аналогічну інформацію про список активістів і громадських діячів, які мають бути заарештовані найближчим часом, отримало також грузинське онлайн видання “Publika”. Журналісти наразі не можуть перевірити, наскільки достовірною є інформація про згаданий список, але деяких його фігурантів вже заарештовали за кримінальними звинуваченнями.

Марім Нікурадзе не раз ставала жертвою атак з боку поліції. Після розгону 29 листопада з’явилося її фото із обпеченим обличчям. На нього потрапила вода з водометів. Організація “Молоді юристи Грузії” тоді заявляла , що поліція додає у воду хімічні речовини, які викликають опіки.

Марім Нікурадзе

Сама Маріам Нікурадзе розповіла ZMINA, що того ж дня поліцейські двічі вибивали у неї з рук телефон, коли вона знімала арешти і побиття учасників акцій протесту. Вони намагалися заарештувати і її. Але вона показала бейдж преси і поліцейський відпустив її, але сильно штовхнув до стіни, вона вдарилася об стіну і пошкодила камеру.

Маріам Нікурадзе говорить, що не раз була у слідчій службі, яка нібито проводить справи про втручання поліції у справи журналістів. Журналістка не вірить у те, що в Грузії розслідування може бути ефективним.

“Вони розпочинають розслідування, але нікого не притягують до відповідальності”,  – сказала вона ZMINA. 

Водночас журналістка сподівається, що може домогтися справедливості у Європейському суді з прав людини.

За словами виконавчої директорка грузинської Хартії журналістської етики Лії Чахунашвілі, під час нинішніх протестів з’явилася нова негативна тенденція — поліція жорстоко атакує жінок в тому числі і журналісток. Вона стверджує, що на попередніх протестах  подібного не відбувалося.

Лія Чахунашвілі навела інші випадки нападів на журналісток. Натію Аміранашвілі з онлайн видання “Publika” штовхнули до стіни і викинули її телефон. У Ніно Рамішвілі з платформи журналістських розслідувань “Studio Monitor” відібрали телефон і не дали змоги знімати.

Нагадаємо, після рішення керівної партії “Грузинська мрія” відмовитися від переговорів з Євросоюзом щодо вступу до 2028 року в Грузії почалися масові протести. Протести тривають з кінця листопада. Поліція застосовує силу проти учасників протестів. За цей час затримали понад дві сотні протестувальників. Зокрема у ніч на суботу 7 грудня затримали 48 мітингарів.

4 грудня “Комітет із захисту журналістів” закликав грузинську владу притягнути до відповідальності поліцейських, які застосовують силу проти журналістів, і забезпечити безпеку журналістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter