В Енергодарі російські окупанти викрадають людей та вимагають у родичів викуп
Він каже, що зараз в полоні перебувають сотні мешканців міста. Значна частина з них – кваліфіковані працівники Запорізької атомної електростанції. Частину затримують через “політичні” причини, частину – заради грошей.
Орлов стверджує, що людей катують струмом, б’ють, утримують в ув’язнені тижнями, а інколи навіть місяцями.
Від них нібито вимагають зізнаватися у “протиправній діяльності”, зокрема участі в самообороні міста, прихованні зброї, а також кажуть називати прізвища своїх “спільників”.
“Рашистам насправді байдуже, яку позицію займає ув’язнена людина, ким працює і чи взагалі брала учать в самообороні Енергодара. Це просто привід. Якщо хтось потрапив під їхні жорна, то вийти на волю без моральних, фізичних або матеріальних втрат вдається вкрай рідко. Якщо раніше викрадали тільки чоловіків, то зараз в полон потрапляють і жінки”, – розповідає Орлов.
За його словами, якщо людину затримують заради грошей, викуп вимагають сплатити від самих полонених або їхніх родичів. Мер каже, що за останні два тижні ситуація в окупованому Енергодарі лише загострилася: щоденно влада міста отримує два-три повідомлення про нові випадки викрадення людей.
Наразі під контролем окупантів перебуває частина Запорізької області уздовж Азовського моря, зокрема Мелітополь і Бердянськ. Тимчасово захоплений і Енергодар, поряд із яким розташовується Запорізька атомна електростанція.
Раніше ZMINA повідомляла, що у Херсонській області російські окупанти утримують у своїх катівнях близько 600 українців, до яких застосовують тортури. Крім того, викрадених мешканців з області вивозять до Криму.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.