В Австралії дітей віком від 10 років притягуватимуть до відповідальності за тяжкі злочини так само, як і дорослих
Штат Квінсленд в Австралії вирішив посилити покарання за тяжкі злочини, такі як вбивства, нанесення серйозних тілесних ушкоджень та пограбування, ухваливши закон, який прирівнює покарання для дітей від 10 років до такого ж, як і для дорослих.
Про це повідомляє BBC.
Так, уряд штату зазначив, що це рішення ухвалили через “обурення громадськості з приводу злочинів, скоєних молоддю”, і вважають його необхідним для “запобігання подальшим правопорушенням”.
Згідно з новим законом, суворіші покарання охоплюють 13 видів злочинів. Наприклад, за вбивство передбачене довічне ув’язнення, з мінімальним терміном у 20 років без можливості дострокового звільнення. Раніше максимальне покарання для неповнолітніх за вбивство становило 10 років, а довічне ув’язнення призначали лише у виняткових випадках, якщо злочин вважався “особливо жорстоким”.
Також скасували правило, яке передбачало “затримання як крайній захід”. Це означає, що замість штрафів чи громадських робіт, які часто призначали раніше, неповнолітні частіше отримуватимуть реальні терміни ув’язнення. Крім того, суддям дозволять враховувати весь кримінальний досвід дитини при винесенні вироку.
Прем’єр-міністр Девід Крісафуллі, коментуючи ухвалення закону, заявив, що ці зміни мають на меті захист кожного жителя Квінсленду, хто коли-небудь відчував загрозу чи ставав жертвою молодіжної злочинності.
Профспілка поліції Квінсленду схвально оцінила закон, назвавши його “кроком у правильному напрямку”. Генеральна прокурорка штату Деб Фреклінгтон підкреслила, що нові правила допоможуть судам ефективніше аналізувати поведінку злочинців і забезпечувати відповідальність за скоєне. Утім, вона визнала, що такі зміни суперечать міжнародним стандартам, і застерегла, що вони можуть непропорційно вплинути на дітей корінного населення. Вона також зазначила, що через перевантаженість центрів ув’язнення більше неповнолітніх, ймовірно, тривалий час перебуватимуть у камерах поліції.
Водночас ООН розкритикувала нововведення, заявивши, що це порушує права дітей і міжнародне право.
Експерти також висловлюють побоювання, що жорсткіші покарання не знизять рівень злочинності серед молоді, а навпаки, можуть сприяти його зростанню. Австралійська комісарка у справах дітей Енн Голлондс назвала ці зміни “міжнародним скандалом”. Вона підкреслила, що чим раніше дитина потрапляє в систему правосуддя, тим вища ймовірність, що вона з часом вчинятиме ще тяжчі злочини. За її словами, нові норми, які впливають саме на вразливі групи дітей, є особливо тривожними та недопустимими з точки зору прав людини.
Водночас, за даними австралійського бюро статистики, рівень молодіжної злочинності у Квінсленді за останні 14 років суттєво знизився. У 2022 році він досяг історичного мінімуму та з того часу залишається стабільним.
Нагадаємо, що правозахисники виступають і проти деяких інших нововведень у країні, що стосуються дітей. Так, наприкінці листопада сенат Австралії схвалив законопроєкт, який забороняє дітям до 16 років користуватися соцмережами.
Ухвалений закон забороняє компаніям, що володіють соцмережами, надавати доступ до них користувачам віком до 16 років. За порушення передбачені штрафи до 50 мільйонів австралійських доларів ($32 мільйони). Однак покарання для дітей, які зможуть обійти заборону, нема.
Правозахисні організації, науковці, політики попередили, що така заборона може призвести до зворотного результату. Підлітки можуть використовувати даркнет або почуватися більш ізольовано. Також заборону, найімовірніше, вдасться обійти за допомогою VPN.
В Amnesty International заявили, що власники соцмереж тепер можуть почати вимагати від австралійських користувачів підтверджувати свій вік за допомогою біометричних даних або завантаження документів, а це може порушити право на недоторканність приватного життя.