Кабмін ухвалив стратегію реформування психоневрологічних та інтернатних закладів: що зміниться

Дата: 24 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Кабінет Міністрів України 24 грудня ухвалив Стратегію реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації догляду за людьми з інвалідністю та похилого віку. Передбачається, що відповідні послуги будуть надаватися на рівні громад.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Ілюстративне фото: Pixabay

Стратегію розробило Міністерство соціальної політики, до обговорень долучилися громадські та міжнародні організації. Документ передбачає розвиток у територіальних громадах системи надання соціальних, медичних, освітніх та інших послуг. 

“Важливо створити для людей старшого віку та людей з інвалідністю, які потребують допомоги, таку систему підтримки, яка б враховувала їхні реальні потреби. В цій системі ці люди будуть повноцінними членами соціально-економічного життя громади”, – сказала міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Вона додала, що втілення стратегії дозволить розбудувати суспільство, в якому нормою буде створення всіх умов для якісного життя цих людей з перспективою поступового припинення влаштування до закладів інтернатного типу та трансформації інституцій.

Стратегію планують реалізовувати в три етапи: 

  • 2025–2026 роки – розроблення необхідних змін до законодавства; сприяння формуванню  інклюзивного суспільства.
  • 2027–2030 роки – зміна чинної системи фінансування послуг для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку; розвиток ринку надавачів послуг; формування мережі закладів стаціонарного догляду; підготовка фахівців для надання послуг; продовження проведення інформаційних кампаній для підвищення обізнаності громадськості про права осіб з інвалідністю та осіб похилого віку.
  • 2031–2034 роки – забезпечення безбар’єрного доступу осіб з інвалідністю та осіб похилого віку до необхідних послуг та медичної, соціальної та психологічної допомоги; забезпечення повної інтеграції в соціальне та економічне життя; продовження проведення інформаційних кампаній; оцінювання реалізації стратегії.

Зазначається, що стратегія відповідає виконанням міжнародних зобов’язань, які взяла на себе наша держава в межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також передбачена Планом України з метою реалізації ініціативи ЄС Ukraine Facility.

Раніше в Мінсоцполітики розповіли, що на початок 2024 року в 152 психоневрологічних інтернатах в Україні утримували понад 23 тисячі людей.  

В Україні є 259 інтернатних закладів, більшість з яких (72,9%) розташовані в сільській місцевості. Таке розташування може заважати деінституалізації. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter