Ультраправий екстремізм становить загрозу демократичному розвитку України – експерт

Дата: 12 Червня 2018
A+ A- Підписатися

Ультраправі політичні сили, які практикують насильство щодо опонентів та культурних груп та меншин, становлять реальну загрозу демократичному розвитку українського суспільства.

Про це на презентації аналітичного звіту Freedom House “Чи загрожує ультраправий екстремізм українській демократії?” розповів експерт з правих рухів в Україні та Росії та автор дослідження В’ячеслав Ліхачов, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

За його словами, роль ультраправих груп після Революції гідності в Україні підсилилась, проте вони досі не мають реальних шансів здобути значну підтримку виборців на майбутніх парламентських та президентських виборах 2019 року.

“В Україні не тільки субкультурні групи та меншини зазнають насилля. Ми бачимо замах на фундаментальні права людини, які гарантує держава. Ультраправі намагаються нав’язати свій порядок денний. Підсилення протиправної діяльності ультраправих викликане тим, що вони не мають реальних політичних перспектив. Вони сприяють корозії державних інститутів, а в країні, яка знаходиться в стані збройного конфлікту, цей процес набуває особливого значення”, – зауважив Ліхачов.

Згідно з результатами звіту, в останні кілька місяців екстремістські групи значно активізувалися, але не понесли жодного покарання з боку правоохоронних органів.

Серед інцидентів, які сталися з початку цього року, у звіті пригадують зрив лекції про Голокост у Львові в січні, коли підліток кинув димову шашку в приміщення; вчинений на ґрунті гомофобії напад на відвідувачів офісу “Queer Home Кривбас” у Кривому Розі в лютому, а також зрив лекції про ЛГБТ-рух у Харкові; декілька нападів на учасників маршів 8 березня, присвячених ґендерній рівності, у Києві, Львові та Ужгороді, а також ромські погроми в Києві, Львові та Тернопільській області.

Директор програм у країнах Європи і Євразії Freedom Housе Марк Берендт, який був присутній на презентації, розповів, що в організації стурбовані підсиленням ультраправих в Україні. 

“Це дуже негативно впливає на розвиток демократії в країні. Демократія не може вижити, коли політичні розбіжності не можуть вирішитися за допомогою дискусії”, – зауважив він.

Німецький політолог, фахівець з питань ультранаціоналізму, авторитаризму та неофашизму Андреас Умланд під час дискусії наголосив, що інциденти з нападами ультраправих на мирні зібрання негативно впливають на міжнародний імідж України.

“Як дивиться на це звичайний німець? Адже відомо, що права сексуальних меншин порушуються в Росії. А тепер надходить інформація про ці напади з України, і для багатьох німців виникає питання: а в чому тоді різниця? Чому Україні потрібно до Європейського Союзу, а не до Євразійського, якщо вже в них з Росією такі схожі цінності? Чому ми маємо укладати Угоду про асоціацію із Україною, а не з Росією? Чому ми ввели безвіз для України, а не для Росії? Чому ми застосовуємо санкції до Росії, а не до України, де йде порушення прав меншин? Може їм (Україні та Росії — ред.) все ж варто бути разом, якщо вже вони настільки схожі?”, — говорить Умланд.

На презентацію звіту прийшли також представники ультраправих організацій, які не погодилися з висновками Ліхачова, і замміністра інформаційної політики України Дмитро Золотухін, який знайшов у звіті “інформаційні маніпуляції” та висловив думку, що розмови про ультраправе насилля “грають на руку Росії”.

“Я рішуче засуджую будь-які прояви насильства щодо будь-яких груп чи осіб: як щодо ромів, так і щодо представників націоналістичних рухів. Я так само закликаю правоохоронні органи розслідувати ці правопорушення Але я є представником Мінпромполітики і маю захищати інтереси України в інформаційному просторі. А один з найболючіших наративів російської пропаганди — це переконання світу в тому, що Україна — це держава, де буйно квітне праворадикальний екстремізм. І такі заяви, як сьогодні, ще більше сприяють цьому”, — підкреслив Золотухін.

Відео-трансляція презентації 

Нагадаємо, що нещодавно В’ячеслав Ліхачов розказав, що “Національний корпус”, “Правий сектор” та ВО “Свобода” можна назвати екстремістськими організаціями, адже вони толерують фізичне насилля до своїх політичних опонентів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: