Український політв’язень Геннадій Лимешко зник у РФ після відбуття покарання
Українського політв’язня Геннадія Лимешка росіяни вивезли у невідомому напрямку з Центру для іноземців, де його утримували після відбуття строку незаконного ув’язнення у лютому 2025 року.
Про це повідомили в Об’єднанні родичів політв’язнів Кремля.

Лимешка затримали 12 серпня 2017 року в окупованому Криму в місті Судак співробітники ФСБ Росії. Вони назвали його “агентом СБУ” і звинуватили нібито в підготовці диверсій проти об’єктів інфраструктури й життєзабезпечення півострова. В СБУ це повідомлення про затримання українського “агента” назвали “черговою провокацією” ФСБ Росії.
За даними Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, українцю висунули обвинувачення “в незаконному придбанні, перевезенні та зберіганні вибухових речовин і боєприпасів”. Окупаційний суд Криму врахував як обтяжувальну обставину мотив “політичної ворожнечі” у зв’язку з окупацією півострова, через яку Лимешко нібито погодився на здійснення диверсій.
Чоловік визнав свою провину й уклав неформальну угоду зі слідством, яку до справи не додали. Окупаційний суді засудили його до восьми років позбавлення волі. Сім’я Лимешка стверджує, що він дав свідчення проти себе під тиском і тортурами ФСБ. Захист Лимешка назвав вирок “таким, що не відповідає тяжкості злочину”.
Геннадій Лимешко відбував покарання у виправній колонії №6 на хуторі Дидимкіно Ставропольського краю.
Після звільнення одразу ж біля воріт колонії його затримали та доправили до Центру утримання іноземних громадян у місті Георгіївську Ставропольського края. Зазвичай росіяни це роблять перед подальшою депортацією українців, які відбули покарання в РФ. За російським законодавством, тримати людей у таких центрах можна лише 90 днів. Після цього їх мають або відпустити, або депортувати згідно процедури.
“В реальності ми знаємо від інших українців, які вийшли після покарання у РФ, знаємо, що існує певне неформалізоване розпорядження, яке суперечить російському законодавству, щоб саме українських громадян, чоловіків затримувати на будь-яких підставах і не давати їм покинути територію Росії”, — сказав голова Об’єднання родичів політв’язнів Кремля Ігор Котелянець.
Після виходу з колонії Лимешко кілька разів говориав телефоном з рідними, повідомляв, де він є і що відбувається. За словами родичів, не було жодних повідомлень щодо тиску на нього або якихось інших проблем.
Але вже 13 березня родина Лимешка отримала повідомлення від невідомої особи про те, що Геннадія вивезли з міграційного центру в невідомому напрямку. За припущенням невідомого, українець знаходиться, скоріше за все, в Ставропольському СІЗО. За що саме, затримали українця, він не повідомив.
Котелянець стверджує, що проти Лимешка могли порушити нову кримінальну справу, щоб не випустити його в Україну.
“Адвоката у родини немає, з цим у РФ складно. Чому Геннадія могли затримати? Є припущення, що зща звинуваченям у екстремізмі, оскільки він ніколи не приховував своїх політичних поглядів, проукраїнської позиції”, — сказав правозахисник.
Зокрема, чоловіка могли спровокувати на якісь висловлювання під час ув’язнення або у міграційному центрі, або когось зі співкамерників могли змусити дати проти нього свідчення.
“Навіть якщо Лимешка не мобілізують в Україні, очевидно, він діятиме проти Росії, вестиме громадську діяльність, розповідатиме про злочини росіян. Вони цього не хочуть. Тому у РФ дуже багато мотивів дати йому повторний строк”, — пояснив Котелянець.
Практика повторного засудження українських політв’язнів для РФ звична. Так, свого часу другі строки отримали Дмитро Штибліков і Олег Приходько.
Випадок із Лимешком Ігор Котелянець назвав показовим.
“Українці, яких утримують в міграційних центріах РФ не сьогодні–завтра можуть так само зникнути. Дуже важливо підтримувати з ними зв’язок, оскільки навіть ті політв’язні, хто відбув незаконне покарання повністю, не факт, що вийдуть на волю”, — заявив він.
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля звернулося ми до Офісу Омбудсмана України та Міністерства закордонних справ із запитами щодо встановлення офіційного місця утримання Лимешка, обставин та підстав його затримання, а також щодо надання йому адвокатського захисту.
Котелянець вважає, що випадок з Лимешком — аргумент за необхідність застосовувати більше механізмів звільнення з РФ саме цивільних громадян. Так, за офіційною статистикою, з 2022 року зі всієї загальної кількості звільнених українців цивільні складали лише 5%, 95% — це військові.
“Тобто ми бачимо, що безумовно військові в пріоритеті, так і має бути. Але частку цивільних у загальній кількості звільнених треба збільшувати. Для цього необхідно активніше працювати саме по механізмам звільнення цивільних”, — резюмував правозахисник.
Нагадаємо, що ГО “Об’єднання родичів політв’язнів Кремля” бореться за звільнення рідних, що потрапили за ґрати у РФ і системно надає юридичну, психологічну, гуманітарну допомогу особам, що були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної російської агресії та членам їхніх родин.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що