Українські цивільні з північних областей, яких незаконно утримує Росія, не є ані свідками, ані підозрюваними, ані підсудними – МІПЛ

Дата: 17 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Згідно з російським законодавством, бранці, викрадені окупантами з Київської, Чернігівської та Сумської областей, не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. Також за нормами міжнародного гуманітарного права такі люди не є інтернованими особами.

Про це розповіла під час презентації дослідження “Анатомія систематичного злочину: як Росія переслідує цивільне населення” Анна Рассамахіна, керівниця департаменту війни та правосуддя МІПЛ.

Анна Рассамахіна. Фото: ZMINA

Правозахисниця підкреслює, що вимоги до інтернування є досить жорсткими, тому в жодному з відомих їм випадків вони не були дотримані з боку окупаційних військ. Тобто цивільні українці перебувають в ув’язненні, тому що РФ це “може зробити й вважає це для себе необхідним”.

За словами Рассамахіної, українців, яких незаконно затримали, ув’язнюють, а деяких з них згодом відпускають через літній вік або поганий стан здоров’я. Інших бранців централізовано перевозять до Росії, де їх утримують в установах виконання покарань і де вони перебувають безстроково без будь-якого правового статусу.

“Щодо жодної затриманої особи в північних областях (Київській, Чернігівській та Сумській. – Ред.), про яких нам відомо, немає кримінальних справ. Вони не є ані свідками, ані підозрюваними, ані підсудними. Тобто вони не несуть кримінальної відповідальності за законодавством РФ, і так само вони не є інтернованими особами за нормами МГП”, – пояснює правозахисниця.  

У звіті правозахисники доводять, що злочин проти людяності вчинявся послідовно різними російськими структурами, починаючи зі збройних сил РФ та закінчуючи Федеральною службою виконання покарань Росії (ФСВП), яка як цивільний орган перебуває в структурі мін’юсту.

“Цих структур насправді більше, але вони діють між собою узгоджено. Злочин, який починався десь на Київщині або Чернігівщині, продовжувався іншими структурами на території Білорусі чи Росії. І всі ці дії утворюють один безперервний зв’язок. Ми виокремили повторювані або усталені моделі поведінки росіян, які мають місце на всіх окупованих територіях”, – розповідає експертка.  

Рассамахіна зазначає, що на всіх окупованих територіях росіяни розбудовують фільтраційну систему та розставляють блокпости. Окупанти це називають “безпековими заходами”, які такими не є. Адже часто загарбники незаконно обшукують будинки людей або безпідставно перевіряють їх на вулиці. Тобто будь-яка щонайменша підозра в імовірній нелояльності до окупаційної влади є підставою для ув’язнення.

“Ми задокументували випадки, коли люди опинялися на території РФ через те, що в сільській місцевості в чоловіків були камуфляжні штани або в когось у будинку знайшли несправну пневматичну рушницю. Будь-яка підозра в залученості до ЗСУ або спротиву є підставою для катування, депортації і, на жаль, вбивства”, – говорить керівниця департаменту війни та правосуддя МІПЛ.

Нагадаємо, за словами голови правління Центру прав людини ZMINA Тетяни Печончик, ситуація зі зниклими безвісти українськими цивільними особами й військовополоненими та поводження з ними в російських в’язницях є предметом особливого і нагального занепокоєння. Понад 50 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти через російську агресію в Україні, згідно з українським реєстром осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, понад 14 тисяч українських цивільних осіб утримуються в російському полоні, переважно без зв’язку із зовнішнім світом.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter