Україна вперше відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Дата: 08 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Цьогоріч в Україні вперше відзначають 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Це повʼязане з тим, що минулого року Верховна Рада внесла зміни до відповідного закону. Вихідний день відтепер також буде 8 травня, коли завершиться дія воєнного стану в Україні.

Про це повідомляє Укрінформ.

Фото: Укрінформ

Вшановувати в Україні завершення Другої світової війни 8 травня почали громадські організації на початку 2000-х. У 2014 році цей формат на урядовому рівні підтримали Український інститут національної пам’яті та Міністерство культури.

У 2015 році спершу указом президента, а потім законами про декомунізацію запровадили 8 травня як День пам’яті і примирення (святковим, але не вихідним днем), а Днем перемоги над нацизмом залишили 9 травня, адже суспільна думка тоді не була готова відмовитися від звичної дати.

У 2022 році народний депутат Володимир В’ятрович вніс законопроєкт про скасування 9 травня і встановлення 8 травня Днем пам’яті й перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та запропонував 9 травня відзначати День Європи разом з Європейським Союзом.

У 2023 році президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про встановлення 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Також він підписав указ, згідно з яким 9 травня Україна відзначатиме День Європи.

Символом памʼяті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті.

Сьогодні у своєму ранковому зверненні Зеленський наголосив, що світ проспав відродження нацизму – о 5-й ранку 24 лютого 2022 року, тому зараз усі, хто пам’ятає Другу світову та дожив до наших днів, відчувають дежавю.

“Битва за Київ, бомбардування Харкова, Одеси, Дніпра, масові могили, депортація дітей, фільтраційні табори, колонії для полонених. Сторінки з підручників про Другу світову Росія повернула в заголовки світових ЗМІ, доводячи з кожним новим злочином: нацизм відродився. Тільки з новим маркуванням: “Сделано в России”. Зупинити це, як і в 1945-му, здатен тільки об’єднаний вільний світ. Об’єднаний в антипутінську коаліцію”, – зазначив президент.

Нагадаємо, що 2022 року в німецькому місті Бремен віднайшли рештки українських солдатів Івана Пастернака, Сергія Селика (Зелика) та Миколи Ковальчука, які зникли в часи Другої світової війни.

У 2021 році в Бремені на території, яку місцеві називали Російським кладовищем, мали розпочати будівельні роботи. Після завершення Другої світової війни на цьому місці знайшли 772 поховання солдатів з СРСР, з яких надалі перепоховали 456, а решту після закінчення з невстановлених причин розкопок засипали двометровим шаром піску. 

Читайте також: “Після тиші”: як в Україні збирають усні свідчення про Голокост

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter