Україна відзначає День Гідності та Свободи. Які заходи відбудуться  

Дата: 21 Листопада 2019
A+ A- Підписатися

День Гідності і Свободи відзначається щороку 21 листопада згідно з указом Президента від 13 листопада 2014 року. Його встановлено на честь початку двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії – Помаранчевої революції 2004 року та Революції гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 до 2011 року 22 листопада, але згодом був скасований.

Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Нехтування законодавчо закріпленими пріоритетами зовнішньої політики України, якою, власне, і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, спричинило обурення українців.

Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.

Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, запалених шин, “коктейлів Молотова” і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників.

Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна трьох місяців Євромайдану.

Які заходи відбудуться з нагоди вшанування Дня Гідності та Свободи та шостої річниці Євромайдану

Зранку на алеї Небесної сотні в Києві в Екуменічному храмі архістратига Михаїла та українських Новомучеників розпочався поминальний молебень до Дня Гідності та Свободи.

О 12:00 відбудеться відкриття мистецького проєкту українсько-американської художниці Олі Рондяк “Метемпсихоз”. “Метемпсихоз” – це спеціальний проєкт, його куратор – директор мистецького простору “Вайт Бокс” у Нью-Йорку. Назва проєкту означає перенесення душі від однієї людини до іншої. На виставці буде представлено скульптури-мотанки, виготовлені з гіпсу.

О 14:00 в Колонній залі КМДА стартує проєкт “Київ незламний”, що охоплює кіно, фото, музику за участю режисера Філа Стронґмена, фотографа Володимира Шуваєва та піаністки і художниці Влади Бучко.

Одна з наймасштабніших подій 21 листопада – це відкриття виставкового простору “Майдан. Меморіал. Музей” на місці, де має постати Музей Революції гідності. Цей унікальний виставковий простір просто неба нагадає про події Помаранчевої революції і Революції гідності та розповість, яким буде меморіал та музей. Тут будуть інтерактивні елементи для відвідувачів, мапа місць Революції гідності.

О 17:00 відбудеться його офіційне відкриття. О 16:20 – престур для журналістів. Цей виставковий простір діятиме і як інформаційний, і як культурно-освітній.

Упродовж дня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану можна буде замовити екскурсії “Місцями Революції гідності”. На другому поверсі демонструватимуться архівні відеоматеріали про події 21 листопада 2013 року. Протягом року там відбуватимуться різноманітні події і зустрічі.

Закінчаться заходи о 18:00 біля каплички на алеї Героїв Небесної сотні молитвою за героїв і запаленням свічок та покладанням квітів. Аналогічні заходи відбудуться в інших містах України та світу.

Крім того, о 18.00 на майдані Незалежності в Києві відбудеться віче, щоб продемонструвати єдність українців.

Цьогоріч усі заходи до Дня Гідності та Свободи відбуваються під гаслом “Вільні творити майбутнє”.

Акція солідарності із протестами у Гонконзі

Окремо варто розповісти, що 21 листопада о 18.00 під посольством КНР в Україні розпочнеться акція солідарності із протестувальниками в Гонконзі.

Організатори нагадують, що вже понад 5 місяців Гонконг продовжує вести боротьбу за власну свободу від комуністичної диктатури. За цей час мільйони гонконгців, – школярів, студентів і дорослих, – вийшло на протест проти дій китайського та місцевого урядів.

Наразі протиправно заарештовано близько 5000 активістів, важко поранено понад 3000 осіб, у тому числі – журналістів, дітей, іноземців, літніх людей та осіб з інвалідністю. У ході протестів за тих чи інших обставин загинуло понад 15 людей.

Щодня силовики застосовують газові, світлові та звукові заряди, стріляють гумовими кулями, та все частіше – з вогнепальної зброї. В хід йде токсичний газ та різні хімікати (діоксин та ціанід), що уражують очі, шкіру та органи дихання.

«Протести у Гонконзі напряму пов’язані з Революцією Гідності в Україні. Гонконгці виносять українські прапори як символ свободи, малюють графіті з українською символікою та навіть назвали свій перший національний гімн «Слава Гонконгу», що бере початок від сентенції «Слава Україні». А документальний фільм «Зима у вогні» про події на Майдані став символом гонконгських протестів, надихаючи активістів вести власну боротьбу за свободу», – наголошують організатори заходу.

За матеріалами Укрінформ та 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter