Україна розпочала головування в Глобальному Альянсі із запобігання сексуальному насильству на війні: програми репарацій – серед пріоритетів

Дата: 16 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Україна розпочала головування в Глобальному Альянсі із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів. В уряді представили ключові пріоритети, серед яких – створення комплексних програм репарацій для постраждалих.

Про це повідомляє “Урядовий портал”.

Фото: Getty Images
15 січня відбулася перша зустріч представників Глобального Альянсу із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів (СНПК), присвячена презентації пріоритетів головування України у Альянсі у 2025 році. 

Альянс є групою держав, міжнародних партнерів, громадських організацій та постраждалих, що координує дії щодо СНПК.

Участь у зустрічі взяли перша леді Олена Зеленська, урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, заступниця міністра закордонних справ Мар’яна Беца. А також представники посольств країн–учасниць Альянсу (Британії, Японії, Австралії, Франції, Колумбії, Іспанії, Швейцарії тощо) та міжнародних організацій (ООН Жінки, Глобальний фонд підтримки постраждалих, Фонд Муквеге).

“Україна розпочала головування в Альянсі й сьогодні ми представляємо пріоритети цього надважливого процесу. Ми вже започаткували мережу Центрів допомоги врятованим, затвердили відповідні урядові рішення, передбачили законодавчі зміни. Це про проактивність нашої держави в контексті реагування на сексуальне насильство під час війни, і ми готові ділитись власним досвідом з іншими країнами”, – сказала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина.

Попри те, що притягнення РФ до відповідальності може бути тривалим, важливо зараз зібрати інформацію про тих, хто готовий свідчити, та надавати всебічну допомогу постраждалим, звернула увагу посадовиця. 

Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко представила ключові пріоритети головування України:

  • провести аналіз основоположних документів, зокрема Хартії Альянсу та процедурних документів та забезпечити їхнє подальше вдосконалення;
  • посилення зобов’язань щодо створення комплексних програм репарацій для постраждалих;
  • проведення всебічного дослідження найкращих практик серед держав–членів Альянсу, що стане дороговказом ефективних заходів щодо запобігання, реагування та підтримки постраждалих.

На сьогодні в Україні 432 постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, виплатили проміжні репарації в межах пілотного проєкту. Заявки на проміжні репарації в межах пілотного проєкту подали 646 українців. З них 377 – від чоловіків, 255 – від жінок. Також в межах пілотного проєкту надійшли 14 звернень щодо дітей – 12 дівчат та двоє хлопців.

20 листопада 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон “Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації”. Документ визначає правовий статус таких потерпілих та членів сімей померлих осіб, які постраждали від СНПК. Закон набуде чинності 18 червня 2025 року.

Згідно з документом, потерпілі мають право на отримання невідкладних проміжних репарацій, які охоплюють: невідкладну грошову допомогу, безоплатне проходження реабілітації, отримання інформації про свої права та можливості їхньої реалізації.

Раніше урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко припускала, що кількість постраждалих від сексуального насильства на війні може бути вдесятеро більшою за офіційну. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter