Україна має виплатити тисячі євро компенсації чоловіку, якого роками тримали у сумнозвісній психлікарні в Дніпрі
Європейський суд з прав людини визнав порушення, зокрема права на особисту недоторканість, на справедливий суд та щодо заборони катувань у справі “Співак проти України”, заявника у якій роками тримали безпідставно у психіатричній лікарні у Дніпрі.
Про це йдеться у рішенні суду.

Справа стосувалась подій 2011 року, коли заявника Геннадія Співака звинуватили у спробі вбивства, яке він сам називав самообороною.
Суд у Дніпрі невдовзі постановив, що чоловік нібито під час подій перебував у сутінковому стані свідомості, не відповідав за свої дії, а отже не може нести відповідальність за кримінальною статтею. Натомість його помістили до сумнозвісної лікарні у Дніпрі, де практики каральної психіатрії довго застосовували після кінця СРСР, а свого часу утримували дисидентів.
Як йдеться у матеріалах справи, чоловік не подавав апеляцію у 2012 році, бо у судово-психіатричному висновку чітко йшлось, що він здоровий. Заявник думав, що через це лишатиметься у закладі недовго.
У підсумку чоловіка протримала там кілька років.

Увесь цей час йому вводили різні препарати, наприклад, аміназин, тизерцин та сонапакс, що є нейролептиками. Ці речовини зменшують галюцинації, марення та інші прояви психозу, яких чоловік не мав. Натомість він увесь час протестував проти того, щоб його утримували у закладі, тож медики у відповідь характеризували його як зарозумілого та неконструктивного.
Вийти з лікарні чоловіку вдалось лише 28 жовтня 2024 року.
Тепер уряд має виплатити постраждалому 25 тисяч євро компенсації та покрити судові витрати. Адвокат Дмитро Жарий, який представляв інтереси постраждалого, назвав рішення ЄСПЛ однією з найважливіших перемог у кар’єрі.
Заявник же ще у 2016 році пішов вчитись на правника, щоб продовжити діяльність у правозахисті.
Нагадаємо, що нещодавно Верховна Рада попередньо підтримала закон про охорону психічного здоровʼя, який має зробити так, щоб сфера турботи про ментальне здоровʼя не обмежувалася медичною галуззю. До прикладу, роботодавців хочуть зобов’язати створювати служби охорони психічного здоров’я на підприємствах та політику або план захисту й зміцнення такого здоров’я на робочому місці.
Втім, не всі експерти погоджуються з тим, що документ принесе покращення, як передбачають автори. Детальніше про це можна прочитати за посиланням.
Уряд впроваджує зміни у сфері психічного здоров’я, щоб допомогти людям позбутися страху звертатися по допомогу, який, на думку посадовців, є частиною памʼяті про радянські методи каральної психіатрії. Такий страх може бути пов’язаний не лише з радянською історією, бо в незалежній Україні лікарню, де продовжували застосовувати “каральну психіатрію”, закрили 2018 року.