Український фолк-гурт випустив кліп, який оспівує домашнє насильство

Дата: 15 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Український фолк-гурт “Рожаниця” випустив кліп на кавер-версію популярної пісні Despacito, де співає про домашнє насильство.

Відео опубліковано у мережі YouTube.

В українській версії розповідається про те, як чоловік дуже розізлився на те, що жінка не приготувала йому пироги.

“Вчора десь поділось моє нове сито. Буду я без нього зараз добре бита, чоловік голодний через теє сито”, – йдеться у приспіві.

Оспівування ґендерного насильства є неприйнятним, як і пропаганда такого насильства, зауважує медіа-тренерка, журналістка та правозахисниця Ольга Веснянка в коментарі Центру інформації про права людини.

“На жаль, саме такі речі – тексти простеньких пісень, кліпи до них, як у випадку з сумнозвісною піснею “#соннадала” запам’ятовуються. Закарбовуються. Зміцнюють стереотипи. Утверджують домашнє насильство як норму. Що нібито бути побитою це нормально, очікувано, та ще й кумедно. Адже такий медіа-продукт має більш широке охоплення аудиторії ніж інформація на тренінгу для ЗМІ. Коли чую текст цієї пісні, згадую ті страшні і болючі речі, які чуєш від жінок, потерпілих від домашнього насильства. Лікарні, операції, травмовані діти і долі. Вражає, що такий реліз виходить одразу по завершенні щорічної акції “16 днів проти гендерного насильства”, – каже експертка.

Ольга Веснянка зазначає, що за даними дослідження UNFPA щороку в Україні гинуть близько 600 жінок від гендерного насильства. “Огидно, коли подумаю, що творці цього гімну домашнього насильства розраховували на скандал, щоб зробити свій витвір популярним”, – додає вона.

Про неприйнятність подібних релізів говорить і експертка Центру інформації про права людини, координаторка Кампанії з протидії домашньому насильству Ірина Виртосу.

“Цей кліп — ніяк не про гумор. Коли популяризується домашнє насильство — через будь-які форми, як-то анекдот, жарти в гумористичних шоу на телебаченні, чи як тут, у музичному кліпі — це має викликати у суспільстві обурення. Достатньо “накласти” ці “жарти” на близьких вам людей — чи було б дотепно, якби це стосувалося вашої дочки чи сестри? Сумнівно”, — говорить Виртосу.

За її словами, толерантне ставлення до насильства обходиться суспільству дуже дорого.

“Спочатку — це жарт, для когось — це вже норма. А для когось — це життєва трагедія, коли людина шукає підтримки і захисту. І держава зобов’язана надавати цей захист, і це вже буде за рахунок платників податків”, — наголошує правозахисниця.

За її словами, йдеться про створення мережі притулків, оплату послуг юристів та соцпрацівників, навчання поліцейських та соцпрацівників тощо.

“Може здатися, що у пісні кепкують із теми сімейних обов’язків, які передбачають, що основна місія дружини – нагодувати голодного чоловіка, — коментує кліп експертка з гендерних питань Тамара Марценюк. — І ми дійсно бачимо, що наприкінці сюжету чоловік таки сам здатен приготувати їжу, кидаючи виклик “традиціям”. Причому піцца якраз може метафорично уособлювати такий виклик так званим “українським традиціям”, які передбачають чітко закріплені ролі за жінками і чоловіками. Але це лишень трохи позитиву на тлі основної сюжетної лінії, що у кліпі стосується оспівування насильства у сім’ї.

Показово, що пісня виходить після щорічної міжнародної кампанії “16 днів протидії гендерному насильству”, до якої доєдналася й Україна, була проведена низка заходів щодо підвищення рівня обізнаності із проблемою. Дуже б хотілося, аби сучасна музика також долучалася до подібних акцій. Натомість ми бачимо оспівування так званих “українських традицій”, в основі яких гендерне насильство і домашні обов’язки, закріплені за жінками. Звісно ж, від такої реальності нікуди не дітися, але також не варто її відтворювати. Гумор, приперчений сексизмом, не є смішним. А викликає сумні думки, особливо у людей, які вслухаються у слова тексту, а не лишень сприймають веселу мелодію та дивляться на стильно зняту картинку. Тому закликаю гурт долучатися до спроб зробити наше суспільство менш стереотипним та ворожим, де процвітає насильство” — каже вона.

Нагадаємо, 7 грудня Верховна Рада ухвалила законопроект “Про запобігання та протидію домашньому насильству” з поправками, що виключають з тексту поняття “ґендер”, “ґендерна ідентичність”, “ґендерно обумовлене насильство”, “ґендерні стереотипи” та “сексуальна орієнтація”.

За даними поліції, протягом 2016 року зафіксовано 96 143 звернення за фактом насильства в сім’ї, з яких 85 037 звернень надійшло від жінок. Також на Національну “гарячу” лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації організації “Ла Страда” протягом 2016 року надійшло 34 758 дзвінків з питань, пов’язаних з домашнім насильством.

З червня в Україні працюють пілотні мобільні бригади з протидії домашньому насильству “Поліна”. До поліцейських відділків, де працює “Поліна” надійшло загалом 1451 звернення про домашнє насильство. У 22 випадках було порушено кримінальні провадження.

За результатами дослідження організації “Ла Страда-Україна”, 39 відсотків працівників кримінальної юстиції вважають, що домашнє насильство – це особиста справа кожної людини, а 60 відсотків вірять, що жертви іноді самі провокують насильство щодо себе.

У вересні 2017 року вийшов кліп українських виконавців “Принципова Зміна та Буде Так” на композицію з назвою “#соннадала”, який викликав обурення в соцмережах та правозахисній спільноті. На думку експертів та експерток, кліп зібрав найгірші гендерні стереотипи та пропагує насильство над жінками.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: