Українські військові-злочинці можуть переслідуватись навіть без членства в Гаазькому суді – правозахисник

Дата: 21 Липня 2016
A+ A- Підписатися

Голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров назвав популістичною тезу, що українські військові не хотітимуть воювати на сході України, якщо їх переслідувати за міжнародні злочини.

Раніше таку тезу озвучив депутат Народного фронту Антон Геращенко, який не виключав, що військові роблять помилки під час військового протистояння з Росією, і які коштують життя людей.

“Притягувати до кримінальної відповідальності за помилки означатиме зробити повністю беззахисною нашу країну. Бо ніхто потім не захоче захищати Україну, якщо будуть знати, що за свою помилку вони можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності”, – переконаний депутат і відкидає ідею приєднання України до Міжнародного кримінального суду (МКС).

Євген Захаров нагадує, що Міжнародний кримінальний суд не буде переслідувати військових, якщо Україна їх покарала за міжнародні злочини.

“Під час війни треба враховувати міжнародне гуманітарне право, не віддавати злочинні накази і розслідувати злочини українських військових. Треба воювати цивілізовано, навіть якщо твій ворог воює нецивілізовано. Не треба боятись ратифікації Римського статуту. А якщо рильце в пушку, якщо скоював злочин, то треба відповідати за нього”, – зазначає правозахисник у коментарі кореспонденту Центру інформації про права людини.

Він підкреслює, що якщо українці вчиняли такі злочини і це буде доведено, то вони все одно будуть переслідуватись Міжнародним кримінальним судом.

“Помилка в аргументації депутата полягає в тому, що незалежно від того, ратифікувала країна Римський статут чи ні, якщо її посадові особи вчиняли злочини проти людяності, а її армія – воєнні, МКС може притягнути їх до відповідальності. От зараз виписаний ордер на арешт короля республіки Чад Хабре Хиссена та президента Судану Омара аль-Башира. Їхні ж країни не приєднались до МКС”, – каже Євген Захаров.

Він вважає, що не варто рівнятись у питанні членства в МКС зі Сполученими штатами, оскільки у них свій підхід до прав людини.

“Сполучені Штати багато чого не ратифікують. Вони не ратифікують більше половини угод, бо вважають, що їхні стандарти вищі за європейські. Вони не є учасниками пактів ООН. Вони взагалі не визнають права другого покоління. У них неконтинентальне право, в якій все базується на рішеннях суддів”, – зауважує правозахисник.

Він нагадав, що ратифікація Римського статуту є однією з вимог Угоди про асоціації України з ЄС.

“Якщо ми відмовляємось, то ми вчергове не виконуємо обов’язок, які самі на себе добровільно взяли”, – каже він.

Правозахисник наголошує, що без ратифікації Римського статуту Україна не матиме права ініціювати розслідування злочинів, які стаються на території України. Він переконаний, що необхідно внести зміни до Конституції, які б зняли відтермінування можливості ратифікації Римського статуту на три роки і ратифікувати документ.

Нагадаємо, 2 червня народні депутати ухвалили зміни до Конституції у частині правосуддя, у яких передбачено відтермінування можливості ратифікації Римського статуту на три роки. Правозахисники вказали на низку недоліків в ухваленому документі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: