Українські правоохоронці розслідують лише одну справу про сексуальне насильство в АТО

Дата: 21 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

В Україні розслідується єдине кримінальне провадження у справі про сексуальне насильство в АТО стосовно батальйону “Торнадо”.

Про це йдеться у першій доповіді управління Верховного комісара ООН з прав людини про сексуальне насильство під час збройного конфлікту.

Ілюстративне фото

У документі зазначають, що трьох членів “Торнадо” звинуватили у “задоволенні статевої пристрасті неприродним способом з використанням фізичного насильства”. Через характер справи слухання в Оболонському суді закрили для громадськості.

Військова прокуратура повідомляє, що у грудні 2016 року було три кримінальних провадження про сексуальне насильство. Ці злочини проти цивільних вчинили українські силовики або бойовики незаконних збройних формувань Донеччини та Луганщини. 

Станом на 26 грудня 2016 року два з них закрили, бо не було складу злочину.

Автори доповіді переконані, що усі сторони конфлікту в Україні не використовують сексуальне насильство у стратегічних чи тактичних цілях. Та вони використовують його як метод катувань або жорстокого поводження. Про це в ООН повідомляють, посилаючись на людей, які проживають на лінії зіткнення.

Постраждалих били, ґвалтували, погрожували зґвалтуванням, примусово оголювали, вражали струмом навіть в області статевих органів як жінок, так і чоловіків. Злочинці таким чином намагаються принизити або отримати зізнання. Більш того, аби посилити тиск, вони погрожували затримувати рідних, викрадати, ґвалтувати, травмувати їх або вбивати. Погрози також лунали на адресу дітей постраждалих. 

Незаконні збройні формування використовували сексуальне насильство, аби змусити ув’язнених та затриманих відмовитися від свого майна. Їм також наказували виконати інші дії як очевидну умову їхньої безпеки та звільнення. 

У доповіді ООН констатується, що українській системі правосуддя бракує законів, інституційної спроможності та досвіду, аби ефективно розслідувати та розглядати в судах такі справи. Через це злочинці лишаються безкарними. 

“Доступ до правосуддя є особливо обмеженим на території, яка перебуває під контролем озброєних груп”, – зазначається у доповіді “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом в Україні (14 березня 2014 – 31 січня 2017 років)”. 

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини нагадали, чому Україна має розслідувати зґвалтування під час збройного конфлікту. 

Документ має 29 рекомендацій українському уряду, незаконним збройним формуванням та Росії, які мають запобігати випадкам сексуального насильства, покращити реагування на ці злочини та гарантувати справедливість для жертв. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter