Україна зможе переслідувати Росію за злочини агресії – експерт

Дата: 15 Вересня 2015
A+ A- Підписатися

Міфи про шкідливість ратифікації Римського статуту створюють ті, хто хоче і далі вчиняти міжнародні злочини і продовжувати військові дії. 

Про це говорить генеральний секретар міжнародної організації “Парламентарі за глобальні дії” Девід Донат Каттін.

“Приєднавшись до системи МКС (Міжнародного кримінального суду – ред.) повністю, а не тільки шляхом визнання юрисдикції щодо окремих епізодів, що відбулося минулого тижня, Україна зможе розширити наявний правовий інструментарій захисту всіх осіб, які проживають на її території, від тяжких злочинів згідно з міжнародним правом, у тому числі, від геноциду, злочинів проти людяності та військових злочинів”, – пише в колонці видання “Новий час” Девід Донат Каттін.

Експерт відзначив деякі міфи щодо юрисдикції Міжнародного кримінального суду, які існують в українському суспільстві.

Неправдивою є теза про те, що як тільки Україна увійде в “клуб законослухняних націй, які визнають юрисдикцію МКС”, Росія засипле суд в Гаазі скаргами на українських громадян. Якби це було частиною стратегії Москви, запитує Девід Донат Каттін, тоді чому Росія досі не ратифікувала Римський статут?

“Ті, хто стежить за цією темою, повинні пам’ятати, що ще в травні 2014 року саме Росія наклала вето під час засідання Ради Безпеки ООН на передачу справ про вчинення масових злодіянь в Сирії на розгляд Міжнародного кримінального суду. В результаті створена зона повної безкарності, де кричущі злочини проти людяності вчиняються жорстокими екстремістами, повстанцями або бійцями урядових сил. Завдяки ратифікації Римського статуту, що також передбачено угодою між Україною і Європейським Союзом, український уряд зможе захистити своїх громадян від подальшої віктимізації і погіршення ситуації до рівня сирійського конфлікту”, – наголошує експерт.

Девід Донат Каттін категорично не погоджується з тим, що ратифікація Україною Римського статуту створить перешкоди для мирного вирішення наявних розбіжностей між сепаратистами і Росією.

“Насправді, після ратифікації МКС буде мати юрисдикцію лише щодо майбутніх міжнародних злочинів, при цьому Суд не буде притягати до відповідальності за злочини, які можуть підпадати під амністію згідно з другими Мінськими угодами… Статут МКС набирає чинності з першого дня третього місяця після депонування (зберігання – ред.) ООН ратифікаційної грамоти. Отже, якщо Україна ратифікує Римський статут в жовтні 2015 року, то в уряду, сепаратистів і їх російських спільників буде час до 1 січня 2016 року, щоб упевнитися, що було зроблено все можливе для досягнення справедливих мирних домовленостей, які сприятливо вплинуть як на цивільне населення Донбасу, так і на цілу країну”, – пояснює генсек.

Він переконаний, що міф про появу складнощів із мирними переговорами, якщо Україна ратифікує статут, зумовлена, в першу чергу, бажанням окремих осіб чи груп і надалі бути безкарними за свої міжнародні злочини, а також продовжувати військові дії незалежно від основних принципів міжнародного гуманітарного права.

“Уряд, парламент і народ України повинні протистояти цим пропагандистським залякуванням і діяти, виходячи з найкращих інтересів української держави, ратифікувати Римський статут МКС”, – пише Девід Донат Каттін.

Римський статут поки що не дає Міжнародному кримінальному суду юрисдикції щодо злочинів агресії. Експерт прогнозує, що це може відбутись у 2017 році після 30-ї ратифікації Кампальских поправок 2010 року до Римського статуту.

Якщо в Україні в 2017 році продовжуватиметься російська агресія, тоді її можна буде кваліфікувати як “злочин, що триває”, випадки вчинення якого можна буде переслідувати у судовому порядку після 2017 року. Суд розглядатиме анексію Криму та окупацію на сході України.

Як відомо, у 2007 році Україна приєдналася до Угоди про привілеї та імунітети Міжнародного кримінального суду (МКС) і наразі залишається єдиною державою-учасницею угоди, що не є членом Римського статуту. Україна підписала Римський статут у 2000 році, однак наступного року Конституційний суд вирішив, що статут суперечить Конституції України, що унеможливило ратифікацію. У 2014 році та в січні 2015 року кілька парламентарів запропонували внести зміни до Конституції, які б дозволили Україні стати членом МКС.

16 січня 2015 року народні депутати зареєстрували відповідний законопроект “Про внесення змін до статті 124 Конституції (щодо визнання положень Римського статуту)”. Однак, за словами депутата Віталія Купрія, документ заблокував парламентський комітет з питань правової політики та правосуддя, який очолює депутат від Блоку Петра Порошенка Руслан Князевич.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: