Україна має заплатити постраждалим від погрому ромам 5 мільйонів гривень – ЄСПЛ

Дата: 06 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) вирішив, що Україна повинна сплатити 5 мільйонів гривень компенсацій за порушення прав і свобод ромів під час погромів ромського табору на Одещині.

Таке рішення у справі “Бурля та інші проти України” суд у Страсбурзі виніс у вівторок, 6 листопада, повідомляє видання “Європейська правда”. Переклад рішення суду українською мовою можна завантажити на сторінці Української фундації правової допомоги

19 постраждалих ромів поскаржились до ЄСПЛ на антиромський напад у селищі Петрівка в Одеській області у 2002 році. Позивачі заявляли, що Україна несе відповідальність за вторгнення і розграбування їхніх домівок, оскільки місцева влада в найгіршому разі була співучасником атаки, а в найкращому – нічого не зробила, щоб запобігти нападу. 

Судді одноголосно визнали, що в цій справі порушено статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) і статтю 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини.

Окрім цього, ЄСПЛ визнав Україну винною в порушенні ст. 3 (заборона катування). Вона стосувалася деяких заявників, які були вдома під час нападу. 

Суд відхилив аргументи української сторони, що влада не відігравала жодної ролі в погромі, а насправді діяла, щоб вирішити ситуацію. ЄСПЛ постановив, що рішення поліції не захищати цю групу заявників, не маючи для цього вагомих підстав, а натомість порадити їм покинути домівки перед погромом є таким, що принижує гідність.

Також суд вирішив, що українське розслідування нападу було неадекватними і характеризувалося відсутністю ретельності та незалежності. ЄСПЛ задовольнив вимоги 17 з 19 заявників. Постраждалі отримають сукупну компенсацію розміром 5 мільйонів гривень.

12 постраждалих отримають компенсацію в розмірі 11 тисяч євро. Ще п’ятеро – по 9 тисяч євро. Компенсацію постраждалі мають одержати в гривнях за поточним курсом.

Нагадаємо, 7 вересня 2002 року в Петрівцях убили громадянина України. У відповідь на вбивство натовп жителів зажадав вигнання всіх ромів із села. Місцева влада погодилася з цим підходом і попросила виселити “соціально небезпечних осіб незалежно від етнічного походження”.

Сільський голова порадив ромам покинути домівки напередодні погрому. Кількасот людей обшукали домівки ромів та зруйнували їхні речі. Під час нападу були присутні поліцейські, але вони не намагалися зупинити грабіж, зосередившись, очевидно, винятково на уникненні людських жертв.

Раніше Центр інформації про права людини повідомляв, що правозахисники готують скаргу до ЄСПЛ через бездіяльність поліції під час погромів ромських помешкань у Лощинівці 27 серпня 2016 року та через нерозслідування тих подій.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: