У Верховній Раді знову намагаються криміналізувати наклеп

Дата: 21 Листопада 2018
A+ A- Підписатися

Народні депутати Микола Паламарчук, Артур Палатний та Олег Велікін пропонують ввести кримінальну відповідальність за наклеп (умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію).

Про це повідомляє коаліція “За вільний інтернет”.

Відповідний законопроект “Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за наклеп” №9306 був зареєстрований у парламенті 20 листопада 2018 року.

Автори законопроекту пропонують ввести відповідальність за наклеп аж до обмеження волі на два роки, а в разі, якщо інформація поширюється “шляхом публічного демонстрування у творах, в засобах масової інформації або в мережі інтернет”, – до п’яти років обмеження волі. Найвища ж міра покарання (позбавлення волі на строк до трьох років) передбачена за обвинувачення в скоєнні тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

“На думку Коаліції, подібні законопроекти слугують виключно засобом тиску на журналістів і медіа та можуть створити серйозний “охолоджувальний ефект” для висвітлення корупції, владних зловживань та інших критичних публікацій на суспільно значущі теми. На цьому неодноразово наголошували ключові міжнародні організації – Комітет ООН з прав людини, Рада Європи та ОБСЄ”, – йдеться в заяві активістів.

Особливо небезпечною ця ініціатива може бути для забезпечення виборцям можливості зробити поінформований та усвідомлений вибір під час кампаній 2019 року, наголошують вони.

Як нагадують у коаліції, наклеп був вилучений із переліку злочинів ще у 2001 році як зобов’язання України перед Радою Європи. З того часу депутати різних скликань неодноразово намагалися повернути кримінальну відповідальність за поширення “неправдивих відомостей” переважно для того, щоб захищатися від критики в ЗМІ. Однією із нещодавніх спроб був законопроект депутата Євгенія Мураєва у 2016 році.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: