У сфері судової реформи майже нічого не зроблено – експерти

Дата: 30 Червня 2015
A+ A- Підписатися

З п’яти законопроектів, що спрощують притягнення суддів до відповідальності, жоден ще не став повноцінним законом.

Як повідомляє “Insider“, експерти фундації “Відкрите суспільство” проаналізували законотворчу діяльність депутатів коаліції впродовж других 100 днів каденції Верховної Ради 8-го скликання, тобто у період з 22 лютого по 31 травня 2015 року.

Експерти вивчали законопроекти, передбачені Коаліційною угодою Блоку Петра Порошенка, “Народного фронту”, “Самопомочі”, Радикальної партії та “Батьківщини”.

Зокрема, аналіз показав, що на виконання завдань реформи правоохоронних органів спрямовано лише три законопроекти: два – на створення військової поліції, один – на створення муніципальної поліції.

Законопроект 2804 передбачає надання органам Військової служби правопорядку повноваження на здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень та здійснення оперативно-розшукової діяльності.

Водночас законопроект 2557 щодо утворення військових судів зараховано до цієї категорії доволі умовно.

Закон 2114, який у травні було прийнято в першому читанні, мав би впровадити європейські стандарти розслідування небезпечних кримінальних правопорушень шляхом створення Державного бюро розслідування.

Щодо впровадження судової реформи, експерти зазначили, що виконання всіх завдань цього розділу було заплановано на II квартал, але досі майже нічого не було зроблено. Зокрема, не було запропоновано об’єктивних критеріїв конкурсного набору суддів. Водночас законопроект 2544 пропонує доповнити вимоги до кандидатів, на думку експертів, доволі дивними положеннями, а також змінює повноваження Вищої ради юстиції.

Також зареєстровано три законопроекти, що стосуються Вищої ради юстиції, а саме: 2719 – передбачає скасування норми щодо обов’язковості наявності одного кандидата від ради адвокатів із суддівського корпусу; 2841 – передбачає збільшення квоти від Верховної Ради з 2 до 3 членів; 2546 – передбачає можливість висунення кандидатів безпосередньо на з’їздах відповідних професійних груп юристів.

П’ять законопроектів уточнюють процедуру звільнення або спрощують притягнення судді до відповідальності. Але жоден з них ще не став повноцінним законом. Також законопроект 2270, який пропонує нову редакцію Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, поданий ще 2 березня, не пройшов жодної процедури щодо імплементації.

Законопроект 2404-1 мав би вирішити нагальну проблему реформування Генпрокуратури згідно з європейськими стандартами та гарантувати незалежність працівників спеціалізованих прокуратур, зокрема, Антикорупційної. Водночас депутати з коаліції, що мають інше бачення реформи прокуратури, зареєстрували законопроекти 2667 та 2668. На думку експертів, підтримка законопроекту 2667 в першому читанні є ознакою половинчастих реформ у системі прокуратури.

Також, як зазначено у дослідженні, не виконані завдання щодо забезпечення виконання судових рішень та змін до Конституції щодо статусу суддів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: