У психоневрологічному інтернаті на Кіровоградщині підопічних вдень не пускають у житловий корпус

Дата: 07 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Підопічні Дмитрівського психоневрологічного інтернату (Кіровоградська область) живуть у принизливих умовах.

У цьому переконалися монітори Національного превентивного механізму (НПМ) у ході візиту без попередження, повідомляє прес-служба Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

В інтернаті живе 91 людина з психічними розладами. За словами адміністрації, на першому поверсі живуть ліжкові хворі та люди “у важких станах”. Попри те, що вони потребують особливої уваги та догляду, адміністрація створила для них найгірші умови: кімнати перенаселені, у них немає жодних меблів, окрім ліжок. Для зручності персоналу тут немає дверей. Таким чином співробітники інтернату можуть контролювати, хто чим зайнятий протягом дня.

Постіль у спальнях брудна та зношена. У деяких підопічних її взагалі немає.

Ліжкові хворі змушені ходити в туалет на пластикові чи цинкові відра. В інтернаті відчувається стійкий запах сечі.

У цьому самому корпусі розташована кімната денного перебування, у якій підопічні проводять весь час, коли на вулиці холодно або погана погода. Єдине, чим вони можуть тут займатися, – дивитися телевізор. При цьому деякі змушені сидіти на холодній кахельній підлозі, адже лавок на всіх не вистачає. Під час візиту люди в цій кімнаті були замкнені на ключ, тому що санітарка “тільки помила підлогу, а вони зараз болото нанесуть”.

“День у день люди просто сидять в кімнаті денного перебування. А деякі підопічні живуть в інтернаті вже понад 10 років. Гнітюча атмосфера”, – розповідає Анастасія Клюга, співробітниця Департаменту з питань реалізації НПМ секретаріату омбудсмена.

Підопічні взуті у літні пластикові капці навіть взимку. Незважаючи на холодну погоду, у більшості підопічних немає теплих курток, хоча на складі вони є.

До корпусу №2 людей вдень не впускають, персонал навіть зняв дверні ручки, щоб мешканці не могли туди потрапити. Моніторингову групу здивував той факт, що в кімнатах цього корпусу взагалі відсутні приліжкові тумби та шафи. Є кілька шаф в коридорах, але в них зберігаються відра і швабри. Підопічні ховають особисті речі під матрац або носять з собою у пакетах.

Для економії вдень у цьому житловому корпусі вимикають опалення. Температура в спальнях вдень становить +13 С. Опалення вмикають лише ввечері, перед тим як підопічні лягають спати.

Нагадаємо, іноземні експерти вважають, що система утримання підопічних психоневрологічних інтернатів в Україні спрямована на обмеження і не передбачає розвиток потенційних можливостей людей з інвалідністю. Про це йдеться у висновках дослідження “Оцінка ситуації в психоневрологічних інтернатах в Україні та розробка плану дій”, представленого наприкінці лютого під час експертної дискусії “Вивчення ситуації в сфері психічного здоров’я” в офісі омбудсмена.

Згадану оцінку дала група іноземних експертів за результатами візитів, здійснених спільно з представниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму секретаріату Уповноваженого до інтернатів Донецької, Хмельницької та Житомирської областей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter