Цього року в Україні виявили понад 600 випадків дитячого туберкульозу
За дев’ять місяців поточного року в Україні виявили 615 нових випадків та випадків рецидиву туберкульозу серед дітей віком до 17 років.
Про це свідчать дані, які під час круглого столу оприлюднила керівниця центру контролю за соціально-небезпечними хворобами Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва, передає кореспондент Центру інформації про права людини.
За даними, які представила чиновниця, названа кількість становить 3% від загального числа випадків, зафіксованих в Україні, які наразі перебувають на рівні понад 20 тисяч.
“Україна в рамках глобальної ініціативи взяла на себе зобов’язання покласти край епідемії туберкульозу до 2030 року, але це вдасться нам, лише якщо ми вирішимо проблеми вчасного діагностування та лікування хвороби”, – додала вона.
Особливо гострою проблема туберкульозу є для дорослих та дітей, що живуть з ВІЛ. Згідно зі статистикою, у 2017 році туберкульоз залишається основною причиною смерті цієї категорії осіб (кожна друга смерть – ред.). Основною формою захворювання серед осіб, що живуть з ВІЛ, є легеневий туберкульоз, водночас показник є однаковим як для дорослих, так і для дітей.
За словами Терлеєвої, діти навіть після успішного лікування від туберкульозу стикаються в Україні зі стигмою та вимушені змінювати школи через цькування однолітків.
Наразі в Україні у сфері захисту дітей від хвороби працює Закон “Про протидію захворюванню на туберкульоз”, де в статтях 9 та 15 йдеться про обов’язковий профілактичний медичний огляд на туберкульоз, якому щороку підлягають малолітні та неповнолітні особи, та хіміопрофілактику, якій підлягають діти, інфіковані мікобактеріями туберкульозу, віком до шести років з числа контактних осіб. Також у країні існує Концепція Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2018–2021 роки.
За словами Терлеєвої, зараз у Міністерстві охорони здоров’я є плани щодо зміни законодавства та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів.
“На сьогодні є міжфракційна парламентська платформа, яка готова стати майданчиком для розробки нового закону щодо боротьби з туберкульозом. Плануємо це зробити у 2019 році. Ми бачимо існуючі статті, але не можемо розробляти нормативну базу, поки закон не відповідає міжнародним стандартам”, – зауважила вона.
Водночас у поточному році Україна першою серед пострадянських країн уніфікувала до положень ВООЗ протокол надання допомоги пацієнтам з туберкульозом, зробивши його більш сучасним.
ДОВІДКА: Україна – на другому місці в Європі за захворюваністю на туберкульоз (із розрахунку кількості хворих на 100 000 людей). У 2016 році 29 тисяч українців захворіли на туберкульоз, серед них – понад 800 дітей. Кожен п’ятий хворий живе з ВІЛ.