У Львові до 2,5 років умовно засуджений юнак, який пропагував комуністичну ідеологію

Дата: 11 Травня 2017
A+ A- Підписатися

У Львові суд визнав винним і засудив до 2,5 років обмеження волі з іспитовим терміном в 1 рік юнака, який у Facebook пропагував комуністичну ідеологію та розповсюджував фото та інші матеріали з символікою комуністичного режиму.

Про це повідомляє прес-служба прокуратури Львівської області.

За даними прес-служби, юнак вчинив кримінальне правопорушення, передбачене за ч.1 ст. 436-1 КК України (виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів).

“З метою пропаганди комуністичної ідеології, упродовж травня 2015 – квітня 2016 років розповсюджував через соціальну мережу “Facebook” фото та інші матеріали з символікою комуністичного режиму та загальновідомими гаслами того часу, що категорично заборонено Законом України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки””, – зазначили у прес-службі.

Поліція скерувала обвинувальний акт до суду. Враховуючи, що юнак визнав свою вину та сприяв слідству, прокуратурою укладено з ним угоду про визнання винуватості, яку 4 травня затверджено судом та призначено міру покарання у вигляді 2 років 6 місяців обмеження волі з іспитовим терміном в 1 рік.

Водночас, директор програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” фонду “Відродження” Роман Романов вважає, що закон, за яким було засуджено юнака, не відповідає принципу юридичної визначеності. Через це санкції за певні дії, описані в законі, є неадекватно жорсткими.

“Хоча закон можна вважати таким, що переслідує законні цілі, він не є достатньо точним і чітким для того, щоб особа могла, з достатньою впевненістю, завчасно передбачити законність або незаконність своїх дій, та для того, щоб запобігти свавільному втручанню органів державної влади”, – написав Романов на своїй сторінці у Facebook.

З посиланням на Венеціанську комісію та Бюро з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ він наводить рекомендації, спрямовані на вдосконалення Закону.

По-перше, для забезпечення ясності та конкретності закон має містити менш розлогий і виключний перелік забороненої символіки. Також має бути чітко визначеним поняття пропаганди, особливо коли воно застосовується у цілях криміналізації певних дій.

По-друге, відповідні положення мають бути пов’язані з конкретними злочинами, а не просто вказувати на “злочинну природу” режиму в цілому, що є надто розпливчастим.

По-трете, лише ті дії, що становлять дійсну загрозу суспільству, повинні тягти за собою кримінальну відповідальність, яка має бути пропорційною тяжкості вчиненого злочину.

“Просте демонстрування символіки чи використання назви не повинне каратись позбавленням волі”, – підкреслює Романов.

І нарешті, у законі слід чітко зазначити, що заборона будь-якого об’єднання є крайнім заходом, до якого можна вдаватись лише у виключних випадках, пропорційно до тяжкості злочину. Це стосується, в першу чергу, політичних партій у світлі їхньої важливої функції в демократичному суспільстві.

Нагадаємо, 15 травня 2015 року Президент Петро Порошенко підписав чотири закони: “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки”, “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років”, “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років” та “Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті”.

Цими документами забороняється радянська символіка, засуджується комуністичний режим, відкриваються архіви радянських спецслужб та визнаються борцями за незалежність України УПА та інші організації. 

Міжнародні експерти неодноразово зауважували нечіткість формулювань закону “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”. Він забороняє пропаганду комуністичного та нацистського тоталітарних режимів, а також запроваджено кримінальну відповідальність за виготовлення, поширення та публічне використання символіки цих режимів. Також він запроваджує занадто сувору відповідальність за виготовлення, поширення та публічне використання такої символіки”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: