У Криму трохи більше половини суддів зберегли свої посади

Дата: 04 Березня 2015
A+ A- Підписатися

Тільки близько 56% суддів, що працювали в Криму до анексії, пройшли перший етап відбору до федеральних судів РФ. Правозахисники говорять про непрозорість процедури та підрив незалежності судової влади на півострові.

Про це йдеться в січневому звіті Кримської польової місії з прав людини.

Правозахисники зазначають, що відповідно до ст. 9 N 6-ФКЗ від 21 березня 2014 року здійснювати правосуддя на території Криму в перехідний період були уповноважені судді, які були призначені відповідно до українського законодавства і працювали в українських судах на момент ухвалення зазначеного закону. Їх статус був визначений законом як “громадяни, які заміщують посади суддів”.

Умовою допуску до роботи було прийняття громадянства Російської Федерації, а також передача російській владі оригіналу українського паспорта і заяви про відмову від громадянства України. Ці судді могли виконувати свої обов’язки до створення в Криму судів РФ.

Цей період тривав з 1 квітня до 26 грудня 2014 року. Фактично створені федеральні суди і ряд призначених федеральних суддів розпочали роботу з нового року.

19 грудня Президент РФ підписав Указ № 786 “Про призначення суддів федеральних судів”, яким на термін у 6 років призначені заступники голів Верховного суду Республіки Крим та Севастопольського міського суду, голови 4 районних судів, заступники 18 районних судів і 2 гарнізонних військових судів, кілька сотень кримських суддів. 

Хоча законом “громадянам, які заміщують посади суддів” і було гарантовано переважне право на заміщення посади судді в судах Російської Федерації, створюваних на цих територіях, однак процедура формування федеральних судів не передбачала жодних гарантій“, – стверджують правозахисники. 

Станом на 18 березня і після прийняття даного указу № 786 не всі судді, які займали посади до 18 березня 2014 року і пройшли відбір, були призначені на посади суддів в Криму. 

За словами Миколи Тимошина, голови Вищої кваліфікаційної колегії суддів Російської Федерації, всього в Криму і Севастополі планується призначення 462 суддів. Після першого етапу відбору вакансії були заповнені на 70%, при цьому “громадяни, які заміщували посади суддів” в перехідний період, становлять близько 56%. Тимошин також повідомив, що “чимало уваги приділяли аналізу професійних зв’язків і постійних, насамперед родинних, стосунків з іншими людьми з метою виявлення потенційного конфлікту інтересів …“. 

Зазначені дії російської влади призводять до повного підриву незалежності судової системи на півострові. Зокрема, повноваження суддів, призначених відповідно до законодавства України, були раптово припинені, а їх статус став невизначеним. Очікування можливого призначення на посаду судді і непрозорість процедури підштовхувала претендентів до демонстрації максимальної лояльності до влади Російської Федерації“, – йдеться у звіті. 

При цьому фактичні форми здійснення правосуддя, засновані на змішуванні юрисдикцій, позбавляють суд ознак “суду, створеного на підставі закону”, зазначають правозахисники.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: