У Криму суди над політв’язнями мають висвітлювати іноземні журналісти – кримська журналістка
Якщо місцеві ЗМІ бояться висвітлювати судові процеси над політв’язнями, це мають робити іноземні журналісти. Про це заявила кримська журналістка Олена Лисенко на одному із заходів під час форуму країн ОБСЄ.
Журналістка наголосила, що це була б дуже важлива підтримки з боку міжнародної спільноти та іноземних ЗМІ – бути присутніми на судових процесах у Криму, якщо цього не можуть зробити ані українські журналісти з материкової України, ані українські журналісти в Криму.
Про це з Варшави повідомляє кореспондентка Центру інформації про права людини.
Сама Олена Лисенко вимушена була покинути півострів через тиск через її професійну діяльність. Кримська журналістка пропрацювала в окупованому Криму майже два роки і виїхала на материкову частину України тільки на початку 2016 року.
Жінка також розповіла про те, яким чином вівся наступ на незалежну журналістику на півострові, а також про події, очевидцем яких була. “Коли почали захоплювати військові об’єкти в Криму, і ніхто не міг гарантувати безпеку журналістам, я не могла відправляти туди молодих колег. Довелося взяти камеру самій. Коли біля Керченської переправи до мене підійшли й попросили забиратися, я за нормальною українською звичкою запитала “На якій підставі?”, зі мною довго не говорили – натравили 8–10 чоловіків у формі казаків, які дуже швидко вигнали з переправи”, – розповіла Олена.
Як відомо, у Криму наразі під слідством перебуває кримський журналіст Микола Самена. Адвокат журналіста Олександр Попков коментує, що взявся захищати українського журналіста ще й тому, що безправна практика щодо українців у Криму активно застосовується і щодо російських громадян у РФ.
“Під час одного із засідань по справі Семени я побачив дівчину, яка щось нотувала в блокнот. Це не була родичка. На моє питання, чи вона журналістка, дівчина знітилася й намагалася завершити розмову. Деякі журналісти та блогери в Криму побоюються говорити, що вони журналісти. Одночасно з обшуком у Миколи Семени проходили обшуки в ще 7 журналістів. Троє з них виїхало на материк, інші перестали працювати в професії. Усі ці факти лякають. Я, як адвокат, маю певний статус, я не звик ходити й озиратися” , – зауважує Олександр Попков.
Адвокат додав, що в Криму ситуація страху стає нормальною.
Нагадаємо, нині у Варшаві триває форуму ОБСЄ з людського виміру HDIM2016.
На одному з пленарних засідань представниця ОБСЄ з питань ЗМІ Дуня Міятович наголосила, що на сьогодні принципова тема – це безпека журналіста. Журналісти продовжують гинути через свою професійну діяльність. Зокрема, Дуня Міятович нагадала про смерть українських журналістів Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета та інші нерозслідувані злочини проти журналістів.
Також експертка приділила увагу проблемі пропаганди. За її словами, “пропаганда, яка стала нашою повсякденною реальністю, руйнує професію журналіста. Вплив пропаганди в Боснії і Герцеговині призвів до жахливих наслідків. Все, що відбувається в Україні, говорить про те, що ми не навчилися на своїх помилках. Загроза пропаганди стає приводом, який держава використовує”.