У Криму порушуються права на освіту українською мовою

Дата: 07 Травня 2015
A+ A- Підписатися

За рік окупації у Криму в 6 разів менше дітей навчається українською мовою, кількість україномовних шкіл зменшилася з 7 до 2.

Як зазначено у доповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан дотримання та захисту прав і свобод людини за 2014 рік, суттєвими є порушення, які стосуються права українців на освіту та отримання інформації рідною мовою.

Так, сьогодні в Криму фактично не залишилось україномовних друкованих ЗМІ, офіційних версій регіональних та комунальних ЗМІ українською мовою. На кримському телебаченні залишили єдину українську програму з чотирьох. Україномовні інтернет–сайти блокуються для мешканців Криму.

Відбувається масштабне скорочення класів з викладанням українською мовою, батьків учнів примушують відмовлятися від української мови навчання. За даними Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, у 2013–2014 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах українською мовою навчалося понад 12,6 тисяч дітей, у 2014–2015 навчальному році – близько 2 тисяч, тобто в 6 разів менше. Крім того, якщо в 2013–2014 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах українську мову вивчали понад 162,7 тисяч дітей, то в 2014–2015 навчальному році – лише 39,1 тисяч, що в чотири рази менше.

Скорочуються не лише класи, а й мережа україномовних шкіл: на початок 2013– 2014 навчального року таких закладів було сім, на початок 2014–2015 навчального року працювало чотири. Проте, за даними Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, на кінець 2014 року продовжують функціонувати два учбових заклади з українською мовою викладання.

Продовжується тиск на Українську гімназію Сімферополя, де було суттєво скорочено викладання українською мовою. У Севастополі закрили відділення всеукраїнської організації “Просвіта” ім. Т. Шевченка. У вересні 2014 року в Таврійському національному університеті ім. Вернадського в Сімферополі ліквідовано факультет української філології, більшість викладачів факультету скоротили.

Таким чином, як зазначено у доповіді омбудсмана, існує загроза повної ліквідації навчальних закладів з українською мовою навчання та обмеження права дітей вивчати державну мову. 

Нагадаємо, у доповіді також йдеться про те, що примусове отримання російського громадянства порушує права кримчан: мешканці півострова, що лишилися громадянами України, мають проблеми з працевлаштуванням, отриманням медичної допомоги та оформленням дозволу на постійне проживання.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: