У Криму за час анексії зникали 44 людини – КримSOS

Дата: 31 Серпня 2017
A+ A- Підписатися

З початку окупації Росією Криму 44 людини пережили насильницьке зникнення на півострові. Сьогодні 18 людей вважаються зниклими безвісти.

Про це заявила координаторка громадської організації КримSOS Таміла Ташева на прес-конференції 30 серпня, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

“Сьогодні є 18 насильницьких зникнень на території Криму. Більшість з них — кримські татари. За весь час з початку окупації Криму було 44 випадки насильницьких зникнень. Більшість із злочинів стались на початку окупації Криму із березень по травень 2014 року”, – сказала вона.

“Людей, яких російська влада та підконтрольні їм структури, вважали їх небезпечними, ізолювались на період “референдуму”. Вони боялись негативного розголосу, негативної картинки, викриття правопорушень. Це були й кримські татари, журналісти, місцеві активісти, приїзджі із материкової України”, — пояснює адвокатка Євгенія Закревська

За даними КримSOS, 17 осіб згодом звільнили, 6 знайшли мертвими. 2 людей виявили у місцях позбавлення волі. Їх згодом засудили за політично вмотивованими справами. Ще 18 осіб досі вважаються зниклими безвісти.

“Ми вважаємо, що насильницькими зникненнями є факти, коли до них мають відношення або державні органи влади, або підконтрольні їм актори. Якщо говорити про Крим, то можна говорити про кримську самооборону, так званих кримських дружинників. Ми говоримо про насильницькі зникнення, якщо до цих фактів причетні державні органи, їх актори або немає ефективного розслідування цих справ”, – сказала вона.

Вона нагадала, що в 2015 році Україна ратифікувала міжнародну конвенцію про насильницькі зникнення, а отже Україна зобов’язана розслідувати такі факти.

“Дуже часто кримінальні справи відкривають або за фактами вбивства, або викрадення людини. Ми вважаємо, якщо підписано міжнародну конвенцію, то потрібно розслідувати такі справи, відкривати їх за такою класифікацією”, – сказала Ташева.

 
За словами Євгенії Закревської, державні органи тільки півроку тому почали збирати та систематизувати насильницькі зникнення громадян України в Криму. 

Тим часом начальник відділу нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та запобігання корупції прокуратури Криму Максим Прокопів сказав, що зараз розслідується близько 150 кримінальних проваджень, пов’язаних із порушенням прав і свобод громадян на півострові. 

“Крім того, з цих правопорушень охоплено 29 кримінальних проваджень відносно 38 людей, яких вважають убитими або безвісти зниклими. Ми кваліфікуємо за ознакою ст. 115 Кримінального кодексу (Умисне вбивство)”, — повідомив він.
 
“Зараз напрацьовуються матеріали, які стануть в основу, в тому числі юрисдикцій міжнародних судів”, — додав він. 

Максим Прокопів зазначив, що розслідування ускладнюється тим, що немає можливості вести слідчі дії на території Криму.

 
“Але невідворотність покарання ніхто не відміняв. Усі можливі будуть вжиті. Мабуть, до кінця року будуть результати за актуальними провадженнями, які відомі світовому суспільству”, — прокоментував представник прокуратури Криму. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter