У дитячих інтернатах лише 8% сиріт – Кулеба

Дата: 22 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

У дитячих інтернатах лише 8 741 дітей (8 %) є сиротами або позбавленими батьківського піклування, у решти 92 % дітей в інтернатах (97 042 осіб) є батьки.

Про це розповів Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба, повідомляє Українська правда. Життя.

Здебільшого сім’я віддає державі на виховання своїх дітей через бідність, або наявність у дитини особливих потреб, у тому числі інвалідність.

Сьогодні в Україні налічується 744 заклади інституційного догляду державної та комунальної форм власності, в яких постійно проживає 105 783 дітей. Такі дані дає аналітичний центр ІСЕД.

Цього року із державного бюджету на утримання інтернатів виділено 7 млрд грн. Проте 85 % цих грошей іде на утримання приміщень і заробітну плату персоналу, і лише 15 % – на потреби дітей.

Виходить, що в день на дитину витрачається 27 гривень, з яких 23 – на харчування, 3 – на одяг і лише 1 гривня – на лікування.

Доведено, що три місяці перебування дитини в інтернаті затримують її розвиток на місяць, три роки – на рік. До того ж, понад 50 % вихованців інтернатів проживають там більше 3-х років.

“Наукові дослідження засвідчують, що у дітей раннього віку внаслідок перебування в інтернаті, пригнічується розвиток активності головного мозку, що спричиняє неврологічні й поведінкові розлади, порушення емоцій та мовлення протягом подальшого життя”, – наголошує Кулеба.

За його словами, зараз створена робоча група для розробки концепції реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, що передбачатиме поступовий перехід від інтернатної системи виховання дітей до надання соціальних, освітніх і медичних послуг відповідно до потреб сімей з дітьми за місцем їхнього проживання.

“Система інтернатного догляду дітей коштує дорого, є неефективною та шкідливою для дитини, її сім’ї та для суспільства у цілому. Особливо негативними є наслідки для дітей віком до 3 років, у яких найбільше спостерігається затримка фізичного та психоемоційного розвитку”, – говорить керівник суспільних програм ІСЕД Маріанна Онуфрик.

Експерти чекають підписання указу президента про затвердження Стратегії деінституціалізації догляду дитини. Після підписання Указу Президента наступним кроком має стати затвердження відповідного Плану дій з деінституціалізації.

Далі – окремий план щодо кожної області, кожного інтернату, вивчення потреб кожної громади у забезпеченні соціальними послугами та кожної дитини та її сім᾿ї у їх отриманні.

За словами Миколи Кулеби, реформа передбачена на 10 років, у результаті реформування частина інтернатів залишиться, але в кожному із них житимуть не 100−300 дітей, як зараз, а 6−12.

“Ми розраховуємо, що за 10 років в Україні в інтернатах перебуватиме не 106 тисяч дітей, як зараз, а не більше 30 тисяч”, – відзначив Уповноважений президента з прав дитини.

Раніше повідомлялося, що дітей-сиріт до самостійного життя готуватиме добровільний наставник.

Готуватимуть наставників центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у співпраці з громадськими організаціями.

Наставник може навчити підопічного найпростішим побутовим речам: як готувати їжу, прати й прасувати; пояснити, звідки беруться гроші і як правильно планувати бюджет, як обирати товари в магазині; розповісти, куди звертатися для отримання медичної допомоги.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: