У столиці 16-річна дівчина замінила у документах по батькові на матронім

Дата: 18 Серпня 2023
A+ A- Підписатися

У Києві 16-річна дівчина, на імʼя Станіслава Литвиненко, змінила своє по батькові на матронім – тепер вона Лесіївна. 

Про таке рішення своєї доньки повідомила засновниця освітньої платформи “Всеосвіта” Леся Литвиненко.

Станіслава Литвиненко. Фото з фейсбук-сторінки матері дівчини

“Як виповнилося цій дитині 16, змінила собі ПІБ — Литвиненко Станіслава Лесіївна. Мабуть, в Україні це перша жінка з жіночим по батькові. Прізвище взяла свого справжнього батька, який її виховав. Імʼя обрала те, яким я її хотіла назвати при народженні. Тільки по батькові викликає непорозуміння – “по батькові” має бути, а не “по мамкові”, – написала мати дівчини.

Жінка також наголосила на певній несправедливості у питанні того, що жінки народжують та виховують дитину, а іноді навіть помирають під час пологів, але часто стається так, що зрештою дитина має імʼя, яке їй дав батько, його прізвище та по батькові. 

“Мабуть, виховання є найскладнішим процесом у дорослішанні дітей. Наше виховання вплинуло на її вибір мати моє імʼя “по батькові” демонструючи глибоку повагу саме до матері. Мабуть, наші дискусії щодо біблійної нерівності вплинули на її світогляд. В Біблії жінки були товаром і особисто мене це завжди обурювало, особливо в контексті родоводу”, – пояснила Литвиненко.

За словами Лесі, її донька – феміністка, і батьки часто пояснюють їй важливість бути рівною в соціальному житті та самостійно обирати життєвий шлях і нести відповідальність за свій вибір. 

Сама Леся була проти того, щоб донька змінювала ПІБ, але її чоловік – вітчим Станіслави – підтримав бажання дівчини. 

У коментарях до допису думки щодо вчинку дівчини розійшлися: деякі користувачі схвалюють і підтримують її рішення, інші – вбачають у цьому так звану “пропаганду ЛГБТ” і неповагу до бога. 

Раніше ZMINA писала, що в Україні змінювати по батькові дозволили в листопаді 2020 року. Усунути прогалину в законодавстві, яке не дозволяло зробити це, рекомендував Європейський суд з прав людини у своєму рішенні в справі “Гарнага проти України”.

Судді дійшли висновку, що держава порушила право жительки Білої Церкви на повагу до приватного і сімейного життя, коли їй відмовилися змінювати по батькові. Жінка хотіла змінити його на ім’я вітчима, з яким проживала багато років. 

Нагадаємо, що у липні цього року Конституційний Суд Киргизстану постановив, що жителі країни, які досягли 16 років, відтепер мають право замість імʼя по батькові вказувати по матері, тобто матронім.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter