У Спілці журналістів представили фотовиставку про незаконне ув’язнення Росією українських журналістів

Дата: 04 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

4 листопада, у понеділок, Національна спілка журналістів презентувала унікальну фотовиставку “Розстріляна свобода слова”. Головна мета експозиції – привернути увагу громадськості до долі зниклих безвісти, незаконно засуджених та позбавлених волі українських журналістів. 

Про це повідомляє видання ZMINA.

Олена Цигіпа. Фото: ZMINA

На колажах зі світлин фотографа Євгена Зінченка відвідувачі можуть побачити 10 медійників. Зокрема, Дмитра Хилюка, Ірину Данилович, Ірину Левченко, Сергія Цигіпу та інших викрадених росіянами працівників ЗМІ.

У відкритті фотовиставки взяли участь активістка Олена Цигіпа, фотограф Євген Зінченко, заступник голови Комітету ВР з питань свободи слова Євген Брагар, колишній заручник Микола Семена, перша секретарка НСЖУ Ліна Кущ та голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Під час виступу Олена Цигіпа, дружина журналіста та бранця Сергія Цигіпи, наголосила на тому, що такі виставки є дуже важливими для звільнення медійників з російської неволі, оскільки Росія боїться розголосу.

“Ми маємо поширювати інформацію про воєнні злочини росіян, які ті вчиняють проти українських журналістів, на весь світ”, – вважає активістка.  

На думку депутата Євгена Брагара, зараз важливо фіксувати всі насильницькі зникнення, свавільні затримання та незаконні ув’язнення українських журналістів на окупованих Росією територіях. Він сподівається, що після війни будуть покарані всі російські злочинці, які причетні до скоєння воєнних злочинів.

“Усі ці епізоди, які ми з вами зберемо, розглядатимуть у міжнародних судах. Адже вони не мають терміну давності. Важливо пам’ятати про цих людей”, – додає він.

Чорно-білими колажами фотограф Євген Зінченко намагався передати весь біль та жах війни. Для цього він поєднав фотографії зруйнованих міст із портретами журналістів, що перебувають у російській неволі.

“Цими світлинами я хотів донести більше сенсів про кожного журналіста, їхню роботу та внесок у поширення інформації про російсько-українську війну. Тобто на фото я хотів показати, як війна впливає на наше суспільство і через що йому доводиться проходити”, – розповідає він.

Тим часом Микола Семена пояснив, що фотовиставка присвячена всім репресованим журналістам, які попри загрозу їхньому життю продовжували писати правду про російську окупацію. Він також погодився зі своїми колегами щодо незворотності покарання всіх злочинців.

За словами Ліни Кущ, цією експозицією НСЖУ вдалося донести до іноземної спільноти, що незаконно позбавлені волі журналісти – це не просто цифри, а конкретні долі людей.

“За відгуками й запитаннями людей, які я отримала, я побачила, що ми змусили замислитися наших іноземних партнерів над конкретними прикладами й над тими перешкодами, які існують у звільненні наших колег”, – наголосила вона.  

Проєкт реалізує НСЖУ за підтримки шведської організації Civil Rights Defenders.

Нагадаємо, у російському полоні станом на 11 жовтня 2024 року перебувають щонайменше 32 журналісти – 29 цивільних та три комбатанти, більшість із них – кримчани.

Також незаконно утримувана Росією українська журналістка Вікторія Рощина була в списках на обмін. Її мали етапувати з Таганрога до московського СІЗО “Лефортово”. Наразі її смерть підтверджена, але точні обставини невідомі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter