Так, освітня омбудсманка звернула увагу на фото вуличних вбиралень у Станівському закладі загальної середньої освіти I-III ступенів Верхньокоропецької сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, розміщені у соцмережах. У цьому закладі навчаються 213 учнів.
На її думку, використання таких вбиралень є неприйнятним для здоровʼя та безпеки дітей і педагогів, а також порушує їхнє право на гідність і приватність. Згідно з Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, вбиральні мають бути розташовані в приміщенні школи, обладнані кабінками з дверцятами. Лещик наголосила, що створення належних санітарно-гігієнічних умов у санвузлах є важливим аспектом забезпечення цих прав.
Для з’ясування причин порушення прав учнів і педагогів, а також для розуміння дій засновника закладу щодо облаштування внутрішніх вбиралень Лещик направила звернення до Верхньокоропецької сільської ради. Вона нагадала, що, відповідно до статті 25 Закону України “Про освіту”, засновник відповідає за утримання та розвиток матеріально-технічної бази, створення безпечного та здорового освітнього середовища і дотримання вимог Санітарного регламенту.
З листа-відповіді стало відомо, що протягом 3,5 року це питання залишається невирішеним, хоча директор школи ще у 2021 році звернувся до сільради з проханням провести капітальний ремонт внутрішніх вбиралень. У липні 2021 року виділили 44 тисячі гривень на коригування проєктно-кошторисної документації. У липні 2023 року на облаштування внутрішніх вбиралень спрямували 500 тисяч гривень, з яких за роботу оплатили 497,7 тисячі. У листопаді 2024 року виділили додаткові 400 тисяч, але станом на кінець грудня 2024 року ці кошти так і не використали.
Також у 2024 році виділяли 20 тисяч гривень на очищення зовнішньої вбиральні та 80 тисяч гривень на її ремонт, проте ці кошти, за словами представників сільради, не освоїли. Причиною затримок з облаштуванням внутрішніх вбиралень назвали недобросовісне виконання умов підрядником. Для розвʼязання нагальних потреб громади придбали три біотуалети, які будуть обслуговувати учнів початкової школи.
На думку омбудсманки, ця ситуація свідчить не лише про можливий брак фінансування, але й про неналежні управлінські рішення, відсутність контролю з боку органів влади за використанням коштів і виконанням робіт, а також байдужість до потреб громади. Вона готує вимогу до сільради щодо облаштування вбиралень у закладі відповідно до вимог Санітарного регламенту та відновлення прав дітей і педагогів.
Нагадаємо, що у листопаді минулого року представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини оприлюднили результати моніторингової перевірки Новосільської спеціальної школи Тернопільської обласної ради. Під час візиту вони виявили відсутність належного освітнього процесу, а також численні випадки психологічного та фізичного насильства щодо дітей – там, зокрема, були вбиральні без замків та туалетного паперу, а також душі без мила.