У Польщі через графіті з жестом Маска білоруського вуличного художника звинуватили у пропаганді нацизму

Дата: 06 Лютого 2025
A+ A- Підписатися

Білоруський вуличний художник Street Wind, на імʼя Максим, намалював графіті із зображенням американського бізнесмена Ілона Маска з жестом, що нагадує нацистське вітання. Автор заявив, що таким чином хотів висміяти польських “турбопатріотів”, однак його звинуватили в пропаганді нацизму.

Про це він розповів білоруському медіа Most, що працює в Польщі.

Фото: MOST

Наприкінці січня Максим опублікував в інстаграмі фотографію своєї роботи. На малюнку Ілон Маск виконує жест, схожий на нацистське вітання, а поруч розміщений напис: “Зробімо Польщу знову великою для поляків”.

За словами художника, під час створення графіті його зупинили правоохоронці, після чого затримали й доправили до відділку, де він провів ніч.

Поліція висунула йому звинувачення у псуванні історичної будівлі та пропаганді нацистської та фашистської ідеології. Максим назвав останнє звинувачення “абсурдним твердженням і фантазіями головного поліціянта”. Він також заперечив пошкодження будівлі, зазначивши, що розмістив графіті на стіні, яка вже була розмальована і, на його думку, не мала історичної цінності.

Художник пояснив, що його “політична картина” мала на меті сатиру на ультраправі погляди Маска та польських радикальних націоналістів. Він також зазначив, що дізнався про ймовірний намір бізнесмена придбати квартиру у Варшаві.

Спочатку Максим оголосив про намір знайти адвоката, однак згодом вирішив, що, окрім графіті, у поліції немає доказів для обґрунтування звинувачень. Через це він відмовився від юридичної допомоги та заявив, що поверне всі отримані пожертви.

Натомість він частково змінив напис на своєму графіті. 6 лютого у сторис в інстаграмі він опублікував відео, на якому текст на малюнку виглядає вже інакше: “Зробімо Польщу знову великою для кожного”.

Нагадаємо, що невідомі розписали свастиками та антинацистськими гаслами фасад автосалону компанії Tesla в нідерландському місті Гаага. На вхідних дверях будівлі з’явилися свастики, а на фасаді – написи “Ні нацистам” і “Фашисти, від***ться”. 

Крім того, раніше, наприкінці січня, німецьке об’єднання художників оприлюднило в соцмережах зображення заводу Tesla в Грюнгайде, на яке наклали фотографію Ілона Маска, що робить жест, схожий на нацистське вітання. Активісти також змінили назву підприємства, додавши перед словом Tesla слово Heil.

Це повʼязано з тим, що 21 січня, бізнесмен виступив перед прихильниками Дональда Трампа після його інавгурації. Під час промови він подякував присутнім за те, що сталося, а потім двічі продемонстрував жест, який нагадує “римський салют” і нині асоціюється з нацистським привітанням.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter