У Польщі активістки збираються відкрити першу в країні клініку, де робитимуть аборти
Активістки з організації Aborcyjny Dream Team (ADT) планують відкрити у Варшаві першу в Польщі постійну клініку для проведення абортів.
Про це газеті “Wyborcza” розповіла представниця ADT Наталія Бронярчик.
Вона пояснила, що ідея створити таку клініку зародилася кілька років тому. Тоді активістки прагнули створити місце, де жінки могли б отримати таблетки для переривання вагітності та пройти процедуру аборту в безпечному і сприятливому середовищі.
“Нам набридли компроміси, порожні обіцянки і те, що ми змушені витрачати багато зусиль, щоб отримати доступ до абортів. Нас переконують, що ми безсилі перед чинним законодавством. Закон є обмежувальним, але ще більше обмежує його тлумачення. Саме це трактування є ключовим питанням”, – зазначила активістка.
Зараз група активно шукає приміщення в центрі Варшави і сподівається, що міська влада зможе його надати. Відкриття клініки заплановане на 28 вересня, до Всесвітнього дня безпечного аборту.
Крім того, ADT мають намір запросити до клініки медичних експертів, зокрема з Нідерландів, щоб навчити польських лікарів проводити хірургічні аборти відповідно до рекомендацій ВООЗ. Однак основна мета полягає не тільки в наданні медичних послуг – активістки також хочуть підвищувати обізнаність людей про тему абортів, проводити освітні заходи і вести відкритий діалог на цю тему.
За словами Бронярчик, ця клініка повинна спонукати політиків діяти в інтересах польських жінок, тоді як наразі вони керуються власними партійними інтересами.
“Вже минуло вісім місяців після зміни влади, а легальний доступ до абортів чи хоча б інструкції з їх проведення від Міністерства охорони здоров’я так і не з’явилися. Ми повинні боротися за культурні зміни, щоб впливати на політичні процеси. Це основна мета цієї клініки. Політики повинні нарешті визнати, що аборти відбуваються, і це не питання світогляду чи конфлікту, а реальність”, – додала вона.
Раніше ZMINA писала, що нещодавно у Польщі скасували обов’язкове занесення інформації про вагітність до медичної інформаційної системи (SIM). Починаючи з вересня такі дані додаватимуться до реєстру виключно за бажанням пацієнтки, а не як обов’язкова процедура.
Нагадаємо, що 24 січня 2024 року на засіданні польський уряд узгодив законопроєкти, покликані частково легалізувати аборти й лібералізувати ринок контрацептивних пігулок – заходи, які були посилені попередньою консервативною владою.