У Південній Кореї суд видав ордер на арешт президента й санкціонував обшук у його офісі
Суд у Південній Кореї ухвалив рішення видати ордери на затримання президента Юн Сок Йоля, проти якого парламент оголосив імпічмент, а також на проведення обшуків у його офісі та резиденції. Причиною стали звинувачення в заколоті, повʼязані з його короткостроковим запровадженням воєнного стану.
Про це повідомляє Associated Press.
Це перший випадок в історії Південної Кореї, коли чинного президента намагаються затримати. Експерти, однак, вважають, що затримання або обшуки є малоймовірними, якщо Юна офіційно не відсторонять від посади.
Управління з розслідування корупції серед високопосадовців заявило, що західний окружний суд Сеула санкціонував ордери на затримання Юна та обшуки в президентському офісі й резиденції, розташованих у центрі столиці. Відомство проводить розслідування, щоб встановити, чи можна вважати заяву Юна від 3 грудня виявом заколоту.
За інформацією AP, південнокорейське законодавство передбачає смертну кару або довічне увʼязнення для лідерів заколотів у разі доведення їхньої провини. Хоча президент має імунітет від більшості кримінальних переслідувань, ці привілеї не поширюються на звинувачення в заколоті або державній зраді.
Повноваження Юна призупинили 14 грудня, після голосування підконтрольної опозиції Національної асамблеї за його імпічмент. Причиною стало запровадження ним воєнного стану, що суперечить закону. Згідно із законодавством, воєнний стан можна оголошувати лише в умовах війни чи подібних надзвичайних ситуацій, але навіть у такому разі президент не має права зупиняти роботу уряду.
Сам Юн заявив, що його указ є законним управлінським рішенням, і назвав його попередженням для ліберальної опозиційної Демократичної партії. Він схарактеризував цю політичну силу як “антидержавну” і звинуватив її у використанні законодавчої більшості для підриву бюджету, імпічменту високопосадовців та симпатії до КНДР.
Експерти вважають, що Юн, найімовірніше, ігноруватиме видані ордери. За їхніми словами, він уже раніше уникав викликів на допит від слідчих органів, а служба безпеки заблокувала спроби обшуків у його офісі та резиденції, посилаючись на закони, що забороняють обшуки обʼєктів з державною таємницею.
Адвокат Юна Юн Кап Кюн заявив, що ордер на затримання є “недійсним” і “незаконним”. Він наголосив, що антикорупційне управління не має відповідних повноважень для розслідування звинувачень у заколоті.
Нагадаємо, що на початку грудня президент Південної Кореї Юн Сок Йоль оголосив воєнний стан у країні. Очільник країни заявив про можливість державного перевороту. Звернення президента транслювали в прямому ефірі на телеканалі YTN. Курс місцевої валюти – вони – тоді впав до найнижчого рівня за останні два роки. Згодом уряд схвалив скасування воєнного стану.