У Нідерландах клініки роками порушували правила донорства сперми, що загрожує генетичними ризиками

Дата: 15 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

У Нідерландах клініки роками порушували правила донорства сперми, що створює серйозні генетичні ризики через невелику кількість населення країни.

Про це повідомляє The Guardian.

Фото: Henning Bagger / AFP

Деякі медзаклади свідомо використовували сперму одного донора понад дозволений ліміт, часто не маючи на це відповідної документації або навіть без відома самих донорів. Крім того, чоловікам дозволяли здавати сперму в різних клініках, що ускладнювало контроль.

Гінекологиня Маріке Шооненберг заявила, що жодного “масового донора” не має бути взагалі. Від імені колег вона перепросила за ситуацію та визнала, що фахівці не зробили всього необхідного, щоб запобігти цим порушенням.

Ще 1992 року в Нідерландах ухвалили закон, який обмежував кількість дітей від одного донора до 25 – це мало знизити ризик випадкового інцесту та близькоспоріднених стосунків. Однак діяти ефективно він не міг через закони про конфіденційність. У 2018 році ліміт зменшили до 12 дітей, але працювати система почала тільки у квітні цього року – після запуску національного реєстру з кодами, який дозволяє простежити, скільки разів використовували біоматеріал кожного донора.

Шооненберг пояснила, що лише тепер уперше з’явилася можливість точно рахувати кількість дітей від одного донора. З 2004 року, коли скасували право на анонімність, система виявила щонайменше 85 донорів, які мали понад 25 запліднень кожен. Більшість із них стали батьками 26–40 дітей, дехто – навіть 50–75. Серед них щонайменше десятеро – лікарі-репродуктологи, зокрема Ян Карбаат, який незаконно використав власну сперму та став батьком щонайменше для 81 дитини у своїй клініці.

Представник фонду, що допомагає дітям знаходити своїх біологічних батьків, Тіс ван дер Меєр, назвав ситуацію медичною катастрофою. Він зазначив, що йдеться щонайменше про 3 тисячі дітей, які мають 25 або більше родичів за батьківською лінією. За його словами, це стане джерелом серйозного емоційного тиску і для донорів, і для дітей, які з віком можуть зіткнутися з додатковими проблемами.

Він наголосив: щойно такі діти подорослішають і почнуть зустрічатися з кимось, їм доведеться робити ДНК-тест, щоб упевнитися, що це не близький родич.

Нагадаємо, що донор сперми з Нідерландів Джонатан Джейкоб Меєр може бути батьком майже 1100 дітей. Раніше суд зобов’язав його припинити здавання біологічного матеріалу, проте деякі жінки, які скористалися послугами банку сперми, не вірять, що він зупинився.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter